کدخبر: ۱۰۰۱۴۵ لینک کوتاه

معاون سازمان امور مالیاتی: ثبت نام ۴۲۰ هزار نفر برای مالیات بر ارزش افزوده/ کاهش ۱۵ درصدی ضریب مالیاتی

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی گفت: ۴۲۰ هزار نفر در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام شده اند وضرایب مالیاتی این بخش کاهش دارد.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا طاری بخش معاون سازمان امور مالیاتی کشور در مورد تعداد مودیانی که مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند، اظهار داشت: بیش از 420 هزار نفر در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام شده‌اند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده در مورد ماموریت و کارکرد مالیات بر ارزش افزوده در جامعه گفت: مالیات بر ارزش افزوده در اقتصاد کارکردهای متعددی دارد منتهی دو ماموریت ویژه و مهم آن عبارت است از تامین منابع مالی برای جبران هزینه‌های دولت از جمله تامین هزینه طرح‌های عمرانی که منجر به ایجاد زیرساخت‌ها و اشتغال در جامعه می‌گردد و بودجه سلامت که در راستای ارتقاء سلامت و بهداشت جامعه و کاهش هزینه‌های درمانی مردم مصرف می‌شود و نیز سوق دادن منابع مالیاتی از پایه مالیات بر درآمد (به ویژه تولید) به سمت مالیات بر مصرف که البته این موضوع در دراز‌مدت محقق خواهد شد.

وی گفت: سازمان امور مالیاتی در کوتاه مدت هم به منظور تحقق بخشی از هدف مذکور در عملکرد سال‌های 1391 و 1392 ضرایب مالیاتی مودیان مالیات بر ارزش افزوده به ویژه تولید کنندگان را 15 درصد کاهش داده و در آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که آیا تمامی فعالان اقتصادی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، بیان کرد: تمام فعالان اقتصادی به خودی خود مشمول اجرای قانون نیستند و تنها مودیانی که در پنج فراخوان قبلی برای اجرای قانون مشخص شده‌اند و پس از تکمیل چرخه ثبت‌نام، برای آنان گواهی صادر شده، مجاز به دریافت مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن به دولت هستند.