کدخبر: ۱۰۰۱۵۸ لینک کوتاه

اختلاف نظر بین نمایندگان درمورد سقف ۴۰ درصدی نهادهای عمومی غیر دولتی در خرید بنگاه های دولتی

بررسی ماده ۲طرح اصلاح بخشی از قانون اصل ۴۴ آغاز شد و برخی از نمایندگان مانند محجوب و لاهوتی خواستار حذف اصلاح ماده ۲ طرح اصلاح قانون اصل ۴۴ شدند.

به گزارش اقتصاد روز، به نقل از صحن علنی مجلس، علیرضا محجوب و مهرداد لاهوتی خواستار حذف ماده ای شدند که در آن به نهادهای عمومی غیردولتی اجازه داده می شد که تا سقف 40 درصد و آن هم در بورس ، به عنوان خریدار در اصل 44 حضور داشته باشند. 
لاهوتی به عنوان موافق حذف این ماده گفت: اگر فکر می کنیم بخش خصوصی باید ارتقا یابد، باید دولت از تصدی گری کنار برود وتا زمانی که ما تصدی ها را متوجه دولت و نهادهای وابسته به دولت کنیم، بخش خصوصی قدرت مبارزه در اقتصاد را نخواهد داشت.  نهاد عمومی غیر دولتی که با یک بخش خصوصی رقابت کند، مشخص است که کدام یک برنده می شود چون آن نهاد ارتباطات خاص دارد که حالا من نام نمی برم . 
او افزود: چرا نمی خواهیم این قضایا را حل کنیم. فقط 6 درصد اموال دولتی به بخش خصوصی واگذار شده است باز شبه دولتی ها شکل گرفته اند. این محدودیت در قانون برنامه ایجاد شده است اما چرا باید عرصه را برای فعالیت بهخش خصوصی باز نگذاریم و باز نهادهای عمومی غیردولتی که توانایی بیشتر از بخش خصوصی دارند باید صحنه اصلی اقتصاد را در دست داشته باشند. 
وی افزود: راه نجات کشور بخش خصوصی است اما در بحث حمایت از بخش خصوصی قوی عمل نمی کنیم. حتی همین سقف 40 درصد برای نهاد عمومی غیر دولتی زیاد است . این نهاد عمومی غیر دولتی قدرت دارد و همان سهم 40 درصدی اش در خریداری بخش های دولتی زیاد است. 
لاهوتی افزود: شهرداری ها به عنوان نهادعمومی غیردولتی از دولت طلب دارند و طبق برنامه 6 به دولت اجازه دادیم که به ازای بدهی تواتر کند اما در این بخش همین اختیار را محدود می کنیم. به همین دلیل پیشنهاد حذف ماده 6 را داریم. 
پس از سخنان لاهوتی، نماینده کمیسیون ویژه گفت: ما فضا را برای بخش خصوصی باز کردیم . ما گفتیم که نهادهای عمومی غیردولتی فقط می توانند سهام 40 درصدی داشته باشند و دیگر بنگاه داری نکنند. برخلاف نظر آقای لاهوتی، به هیچ وجه دنبال دادن بستر به نهادهای عمومی غیردولتی نیستیم.