کدخبر: ۱۰۰۲۰۹ لینک کوتاه

نایب رییس مجلس مطرح کرد:

اهتمام مجلس برای رونق تجارت مرزی در کردستان

نایب رییس مجلس با اشاره به اینکه تبادلات مرزی استان کردستان با کشور عراق مورد توجه مجلس قرار گرفته است، گفت: امید است با فراهم سازی فضای تجاری و مرزی در منطقه کردستان قدم های مثبت و سازنده ای را در مقوله تجارت خارجی بدست آورد.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد روز و به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمد حسن ابوترابی فرد امروز (دوشنبه)، طی سفری به استان کردستان در فرودگاه سنندج و در جمع خبرنگاران استان، با اشاره به اینکه حضور در میان مرزداران غیور کردستان یک افتخار است، اظهار کرد: این حضور مصادف با پنجمین سالگرد سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان بوده که باعث افتخار و مایه خرسندی است.

وی افزود: در حال حاضر نگاه تمام نمایندگان مجلس به محورهای کلیدی استان کردستان معطوف بوده و این سفر نیز از ابعاد مختلفی مهم و تعیین کننده است.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه کردستان به دلیل مرزی بودن قابلیت ارتقا و پیشرفت را دارد، بیان کرد: دومین ویژگی منحصر به فرد کردستان ویژگی های خاص منطقه و پتانسیل های موجود در آن است که با برنامه ریزی صحیح و استفاده بهینه از این منابع می توان زمینه پیشرفت استان را فراهم کرد.

وی عنوان کرد: ذخایر آبی کردستان می تواند به عنوان یک نقطه محوری، نقش خود را در توسعه استان فراهم کند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد همچنین با اشاره به اینکه تبادلات مرزی این استان با کشور عراق مورد توجه مجلس قرار گرفته است، گفت: امید است با فراهم سازی فضای تجاری و مرزی در منطقه کردستان قدم های مثبت و سازنده ای را در مقوله تجارت خارجی بدست آورد.

وی با ذکر این نکته که صندوق توسعه ملی در ابتدا با نگاه ویژه به توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شکل گرفت، خاطرنشان کرد: ‌این صندوق در حال حاضر با دارا بودن 50 میلیارد دلار ذخیره ارزی، فعال است که بخشی از این مبلغ بصورت تسهیلات به استان های محروم پرداخت خواهد شد.

 نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود منابع صندوق توسعه ملی را منبع خاصی برای توسعه و آبادانی کشور عنوان کرد.