کدخبر: ۱۰۰۲۶۱ لینک کوتاه

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد

از این ۷۰۰ نفر کد اقتصادی و فاکتور نخرید

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: ۷۰۰ فرد متخلف که اقدام به خرید و فروش کد اقتصادی و جعل فاکتور برای فعالیت های اقتصادی کرده اند ، شناسایی و نام آنها در سایت سازمان معرفی شده است و هر کسی از این افراد فاکتور بخرد، مورد قبول نیست و برخورد می شود.

به گزارش «اقتصاد روز» به نقل از خبرگزاری فارس، علی عسکری در مورد شیوع خرید و فروش فاکتورهای اقتصادی و کد فروشی از سوی برخی فعالان اقتصادی اظهار داشت: خرید و فروش کد اقتصادی معنا ندارد و این کار صورت نمی گیرد، بلکه برخی فعالان اقتصادی از فاکتورهای صوری دیگر شرکت‌ها برای خود استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که علت خرید و فروش فاکتورهای صوری و گواهی ارزش افزوده از سوی دلالان و سوء استفاده کنندگان چیست؟ بیان کرد: این موضوع از نظر سازمان مالیاتی تقلب محسوب می‌شود و هر شخص حقیقی یا حقوقی چنین فاکتورهایی داشته باشد، زمانی که اعتبار شخص یا شرکت را بررسی کنیم، اگر مالیات فاکتور صادر شده پرداخت نشده باشد، اعتبار پذیرفته نمی‌شود.

عسکری در مورد اینکه بسیاری از سایت‌های تبلیغاتی و روزنامه‌ها اقدام به تبلیغ برای صدور فاکتور جعلی مالیات و کد اقتصادی می‌کنند، تصریح کرد: شرکت‌ها هنگام دریافت اعتبارنامه معادل مبلغی که اعلام می‌کنند، باید مالیاتش را پرداخت کنند که اگر این گونه نباشد، اعتباری برای اشخاص و فعالان اقتصادی صادر نمی‌شود.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، جریمه افراد جاعل، دریافت مالیات و لغو اعتبار آنها بوده و جریمه نیز در نظر گرفته شده است.

عسکری تاکید کرد: در قانون سلامت اداری و اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم نیز این موضوع ذکر شده و در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز پیش بینی شده که خرید و فروش کد اقتصادی و فاکتور فروش به نام دیگران جرم محسوب ‌شود.