کدخبر: ۱۰۰۲۷۲ لینک کوتاه

گزارش مرکز آمار ایران

کدام استان ها بیشتر تحت تاثیر پرتوهای فرابنفش هستند؟ / برای جلوگیری از آسیب پوستی چه کنیم؟

مرکز آمار ایران با بررسی میزان پرتوهای فرابنفش خورشیدی به تفکیک استان های کشور، دو استان خراسان شمالی و گیلان را برخوردار از کمترین میزان این پرتوها اعلام کرد و استان های کرمان و هرمزگان را دارای بیشترین میزان پرتوهای مضر در سال های ۹۰ و ۹۱ برشمرد.

به گزارش «اقتصاد روز» مرکز آمار ایران در این گزارش، با تقسیم بندی میزان تابش پرتوهای فرابنفش به 5 دسته «کم»، «متوسط»، «زیاد»، «خیلی زیاد» و «شدید»، توصیه هایی را برای محافظت پوست از این پرتوها ارائه داده است. بر این اساس، توصیه شده است در زمان هایی که پرتوهای فرابنفش شدت «کم»ی دارند، «در طی روز از عینک آفتابی مناسب استفاده کنیم. در طی زمستان، برف ممکن است شدت پرتوهای فرابنفش را دوبرابر افزایش دهد. همچنین افرادی که دارای پوست حساس هستند و به آسانی دچار آفتاب سوختگی می شوند، می بایست لباس آستین دار و شلوار بلند بپوشند و کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی (SPF) حداقل 15 استفاده کنند.»
این گزارش برای شرایط متوسط به بالای پرتوهای فرابنفش نیز توصیه می کند: «در ساعات نزدیک ظهر (11 صبح تا 16) مواجهه با نور خورشید به حداقل برسد. در محیط بیرون کلاه لبه دار، کرم ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی (SPF) حداقل 15، عینک آفتابی مناسب و لباس آستین دار و شلوار بلند بپوشید.»
بر اساس بررسی های مرکز آمار ایران، در سال 90، استان خراسان شمالی با 67 روز (18.36 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «کم اثر» را داشته، استان ایلام با 133 روز (36.44 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «متوسط»، استان های تهران و قزوین با 56 روز (15.34 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «زیاد» و استان هرمزگان با 223 روز (61.10 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «خیلی زیاد» را پشت سر گذاشته است.
در سال 91 نیز استان گیلان با 78 روز (21.31 درصد) داشتن شاخص پرتوهای فرابنفش «کم» بهترین وضعیت را داشته و استان اصفهان 146 روز (39.89 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «متوسط» و همچنین 68 روز (18.58 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «زیاد» و استان هرمزگان 222 روز (60.66 درصد) بیشترین روزهای با شاخص فرابنفش «خیلی زیاد» را تجربه کرده اند. ضمن اینکه در سال 91 استان کرمان با 12 روز (3.28 درصد) دارا بودن شاخص فرابنفش «شدید»، وضعیت دشواری را پشت سر گذاشته است.