کدخبر: ۱۰۰۳۴۷ لینک کوتاه

رویکردهای تحریمی باعث کاهش تنوع منابع انرژی می شود

وزیر نفت گفت: اتخاذ رویکردهای تحریمی در بازار جهانی انرژی سبب کاهش تنوع منابع تأمین کننده انرژی و وابستگی مصرف کنندگان به یک یا چند تولیدکننده عمده می شود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بیژن زنگنه در چهاردهمین نشست بین‌المللی انرژی در مسکو که روز پنجشنبه برگزار شد، ارکان توسعه پایدار ایران را، تضمین امنیت انرژی کشور در طولانی‌مدت و مشارکت در تامین امنیت انرژی جهان عنوان کرد و افزود: در دوران کنونی، منافع جمعی، پایه و اساس همکاری میان کشورها را تشکیل می‌دهد و به شکل‌گیری مفاهیم مثبت از مقوله امنیت انرژی منجر می‌شود.
او با اشاره به اینکه این وضعیت همراه با تعامل سازنده میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، تقویت اطمینان و اعتماد به عنوان بنیان طرح‌های مربوط به افزایش ظرفیت‌ها در حوزه انرژی را به دنبال دارد، افزود: به نظر می‌رسد به‌کارگیری فناوری‌های مدرن برای استخراج منابع غیرمتعارف از قبیل شیل گاز و ذخایر هیدرروکربنی موجود در لایه‌های عمیق، دغدغه‌هایی را در ارتباط با امنیت انرژی در کشورهای مشخص، سبب شده است.
تلاش‌های بی نتیجه جهان برای بهبود محیط زیست
وزیر نفت با بیان اینکه چالش‌های درازمدت تامین پایدار و قابل اعتماد انرژی همچنان پابرجاست، اظهار کرد: تلاش‌های جهانی برای بهبود وضعیت محیط زیست به اهداف مورد نظر نرسیده است، در مواردی که زغال‌سنگ استفاده می‌شود، سیاستگذاری کشورهای مصرف‌کننده نه‌تنها با موارد یادشده همخوانی ندارد بلکه حتی با توانمندی‌های آلایندگی حامل‌های انرژی مورد استفاده آنها نیز در تضاد است.
زنگنه ادامه داد: در دوره جدید، قیمت‌های بازار انرژی باید تضمینی برای استفاده از سوخت‌های پاک باشد. قیمت‌گذاری زغال‌سنگ، گازوییل و گاز طبیعی باید منعکس‌کننده ارزش آنها و نیز ترغیب برای سرمایه‌گذاری در زمینه تولید سوخت‌های پاک باشد. در این وضعیت کشورهایی که به استفاده از سوخت‌های آلاینده ادامه می‌دهند باید هزینه‌های پاک کردن محیط زیست را متقبل شوند.
زنگنه با بیان اینکه به‌کارگیری اقدامات محدودکننده همچون تحریم‌های سیاسی-نفتی، تاثیرات جانبی بر تولید و نیز ذخیره نسبی کشورها داشته است، تاکید کرد: این اقدامات، به کاهش تنوع منابع تامین نفت و گاز منجر شده و اتکای روزافزون مصرف‌کنندگان به یک یا دو تولیدکننده عمده را موجب شده است.
او با اشاره به اینکه کشورهای مشخصی برای تحمیل اولویت‌های خود به دیگران، در کوتاه‌مدت ابزارهای مرتبط با تحریم را در بخش اقتصادی-فناورانه بازار انرژی به کار می‌گیرند، افزود: این کشورها سعی می‌کنند تا به این وسیله توسعه ظرفیت‌های تولیدی کشورها را نسبت به ذخایر موجود آنها مسدود کنند.
وزیر نفت تاکید کرد: این روند ضمن تشدید انحصارگری در حوزه انرژی، هزینه‌های بالایی را به جامعه جهانی به ویژه کشورهای کمتر توسعه‌یافته تحمیل می‌کند.
ایران دارنده بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان
وزیر نفت به ظرفیت‌های تولید نفت و گاز در کشور اشاره کرد و گفت: ایران با مجموع 400 میلیارد بشکه ذخیره نفت و گاز متشکل از 34 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی و 157 میلیارد بشکه نفت خام بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. بر این اساس، ایران به طور جدی به دنبال کسب موقعیتی متناسب با ذخایر نفت و گاز خود در میدان‌های بین‌المللی است.
او با بیان اینکه با این نگاه نه‌تنها اهداف اقتصادی کشورمان محقق می‌شود، بلکه متنوع کردن تامین‌کنندگان انرژی به عنوان یکی از نیازهای ضروری عصر جدید نیز تحقق می‌یابد، افزود: ایران در حال توسعه اقتصادی است و در این فرآیند با مشکل بهره‌وری پایین در حوزه انرژی مواجه است. بخشی از این مشکل در قیمت‌گذاری داخلی حامل‌های انرژی ریشه دارد که اقداماتی برای بهبود این وضعیت و تغییر آن در دست اجراست.
زنگنه با اشاره به اینکه بخش دیگری از مشکل بهره‌وری پایین انرژی در ایران به استفاده از فناوری‌ها برمی‌گردد، تصریح کرد: در این زمینه ایران نیازمند به‌روز سازی است. بر این اساس همکاری در حوزه‌های خاصی مانند آموزش، تبادل نظر، افزایش بهره‌وری در بخش انرژی و بهبود وضعیت زیست‌محیطی از ضروریات است.
وزیر نفت اظهار کرد: نشست بین‌المللی انرژی می‌تواند به مانند کاتالیزور عمل کند و افق‌های جدیدی را در زمینه همکاری میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان انرژی بگشاید که نقششان در افزایش امنیت انرژی بسیار مهم است.
برنامه‌های اولویت‌دار وزارت نفت
او در بخشی از سخنانش در چهاردهمین نشست بین‌المللی انرژی به برنامه‌های اولویت‌دار وزارت نفت اشاره کرد و افزود: ارتقای کیفیت تولید نفت و گاز، به روز سازی صنایع پالایشگاهی، کاهش سرعت مصرف انرژی و نیز سطح دی‌اکسیدکربن و دیگر آلاینده‌ها از طریق بهینه‌سازی مصرف انرژی از جمله برنامه‌های اولویت‌دار وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر نفت، راه منطقی بهینه‌سازی مصرف را در بهبود بهره‌وری انرژی دانست و گفت: همکاری‌های بین‌المللی برای تسهیل دسترسی به فناوری‌های مدرن ضمن کمک به کاهش سرعت مصرف انرژی، توانمندی‌های صادراتی ایران در این بخش را افزایش می‌دهد که آن نیز به نوبه خود به تقویت امنیت انرژی جهان منجر می‌شود.
او با بیان اینکه با وجود تحریم‌ها و موانع ایجاد شده در سال‌های اخیر، سبد انرژی در ایران متشکل از 30 درصد محصولات نفتی مایع و 70 درصد گاز طبیعی است، تصریح کرد: به طور متوسط 87 درصد مردم ایران تحت پوشش شبکه گازرسانی هستند که این رقم در شهرها به 98 درصد می‌رسد.
زنگنه با اشاره به این آمارها اظهار داشت: ایران یکی از کم آلاینده‌ترین سبدهای انرژی در جهان را دارد.
او ادامه داد: ایران همچنین طرح‌های جدی در زمینه به‌کارگیری فناوری‌های به روز در بخش حمل‌ونقل اجرا کرده است. در این راستا تاکنون حدود دو هزار ایستگاه سیان جی در سرتاسر کشور به بیش از سه میلیون دستگاه خودرو خدمات می‌دهند و مصرف روزانه گاز در آنها به حدود 20 میلیون مترمکعب می‌رسد.
زنگنه با اشاره به اینکه در دنیای امروز توسعه اقتصادی، انرژی و محیط زیست به شکلی کارکردی به هم تنیده شده‌اند، تصریح کرد: هر گونه دستکاری در یکی از این عوامل بر دیگران تاثیر منفی خواهد گذاشت و چنین فرآیندی هیچ برنده‌ای ندارد.
یادآور می‌شود، چهاردهمین نشست بین‌المللی انرژی در سطح وزارتی و با عنوان جغرافیای جدید انرژی و آینده امنیت آن روز پنجشنبه با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان و هیئت همراه وی در مسکو آغاز به کار کرد.
در این نشست دو روزه بیش از 200 تن از مقام‌های ارشد از 50 کشور جهان و 15 سازمان بین‌المللی تغییر توازن در مصرف انرژی را بررسی کردند.
بررسی تغییر مسیرهای انرژی و نیز دخالت دادن رویکردهای سیاسی در بازار جهانی انرژی از جمله چالش‌هایی است که شرکت‌کنندگان در این نشست دو روزه درباره آن به تبادل نظر پرداختند.