کدخبر: ۱۰۰۴۸۴ لینک کوتاه

از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور عنوان شد:

ناتوانی در جذب اعتبارات، دلیل تاخیر پروژه ها در سال ۱۳۹۰

بر اساس اعلام معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در سال ۱۳۹۰، حدود ۵۹.۵ درصد از اهداف یکساله پیش بینی شده دستگاه های اجرایی درخصوص طرح های ملی محقق شد.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، متوسط تخصیص اعتبار از محل منابع عمومی برای طرح‌های عمرانی ملی بالغ‌بر 70.2 درصد بود که 95.9 درصد آن هزینه شد.
بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۰، حدود 59.5 درصد از اهداف یکساله پیش‌بینی‌شده دستگاه‌های اجرایی در خصوص طرح‌های ملی محقق شد.
گزارش مذکور حاکی است در سال فوق از 4968 پروژه ملی بازدید شده، وضعیت ۲۳ درصد خاتمه یافته، 71.1 درصد در دست اجرا، 2.7 درصد متوقف و 3.2 درصد شروع نشده گزارش شده است.
در زمینه میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌های عمرانی ملی بازدید شده در سال ۱۳۹۰ هم باید گفت که ۲۹ درصد از پروژه‌ها با وزن مالی 19.3 درصد، مطابق برنامه زمانی تعیین شده پیشرفت کرده‌اند. 9.5 درصد پروژه‌ها با وزن مالی 15.6 درصد به طور متوسط 17.6 درصد از برنامه زمانی جلو افتاده و 61.5 درصد باقی‌مانده که از لحاظ مالی 65.1 درصد کل را تشکیل می‌دهند، به طور میانگین 19.9 درصد عقب‌تر از برنامه زمانی بوده‌اند.
در گزارش مذکور از دلایل مهم تاخیر پروژه‌های عمرانی نسبت به برنامه زمانی می‌توان به مشکلات اعتباری، کمبود متخصص، نارسایی در پرداخت و ناتوانی در جذب اعتبارات عنوان شده که سهم مشکلات اعتباری با 62.9 درصد بیشتر از دلایل دیگر بوده است.
در این گزارش همچنین آمده است که در سال ۱۳۹۰، تعداد 1460 پروژه جدید به پروژه‌های عمرانی ملی افزوده شد.
با دقت در این گزارش همچنین می‌توان دریافت که در عمل از 2507 پروژه عمرانی ملی بازدید شده، در عمل ۱۱۴۲ پروژه خاتمه پیدا کرده است.
در میان استان‌ها نیز، آذربایجان‌ شرقی، البرز و قزوین به ترتیب در طرح‌های ملی در استان بیشترین موفقیت را به دست آورده‌اند.
با توجه به همین گزارش، وزارتخانه‌های صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و ورزش و جوانان در زمینه عملکرد از سایر دستگاه‌ها پیشی گرفته‌اند.