کدخبر: ۱۰۰۶۸۴ لینک کوتاه

کارنامه مالیاتی سال گذشته نشان می دهد

۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در سال ۱۳۹۲

کارنامه مالیاتی سال گذشته اقتصاد ایران حاکی از این است که چهار هزار میلیارد تومان از مالیات های پیش بینی شده، پرداخت نشده است.

به گزارش سایت خبری «اقتصاد»، آن‌طور که در بودجه سال 1392 اشاره شده بود، میزان درآمدهای مالیاتی دولت در این سال باید به 56 هزار میلیارد تومان می‌رسید.

اما به گفته علی عسکری، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور رقم درآمدهای مالیاتی سال گذشته 41 هزار میلیارد تومان بود که این رقم 15 هزار میلیارد تومان کمتر از رقم اعلام شده درآمدهای مالیاتی دولت در بودجه سال گذشته بوده است.

همچنین طبق اظهارات عسکری، این رقم 41 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی محقق شده سال گذشته 91 درصد از درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده سازمان امور مالیاتی بوده که با احتساب این رقم می‌توان میزان کل مالیات دریافتی پیش‌بینی شده سازمان امور مالیاتی برای سال 1392 را 45 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

در واقع طبق آمارهای اعلامی سازمان امور مالیاتی در سال گذشته از 45 هزار میلیارد تومان مالیاتی که باید دریافت می‌شد چهار هزار میلیارد تومان آن را مودیان مالیاتی پرداخت نکردند.

این در حالی است که تا زمستان سال گذشته میزان این نوع مالیات‌های پرداخت نشده بیش از 10 هزار میلیارد تومان توسط رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام شده بود. به گفته عسکری از حدود 10 هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی شش هزار میلیارد تومان آن مربوط به جرائم مالیاتی و چهار هزار میلیارد تومان مربوط به اصل مالیات معوق شده بوده است.