کدخبر: ۱۰۱۰۰۳ لینک کوتاه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد

اشتغال ۱۵ درصد مهاجران آسیایی در ایران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران اعلام کرده که ۱۵ درصد کارگران مهاجر منطقه آسیا در ایران مشغول به کارند.

به گزارش «اقتصادنیوز» آن طور که علی ربیعی در سخنرانی مجمع عمومی سازمان بین‌المللی کار گفته است،‌ ایران نزدیک به 30 سال پذیرای نزدیک به سه میلیون کارگر از کشورهای همسایه (یعنی 15 درصد کارگران مهاجر منطقه آسیا) بوده است.

طبق گزارش مهر، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از اعلام این آمار توضیح داد: پیدایش این میزان کارگر مهاجر حاصل عملکردهای نادرست کشورهای توسعه‌یافته است. پیدایش هزاران کارگر مهاجر فلسطینی، نیز حاصل عملکرد نظام های ظالمانه‌ای است که حریم‌های انسانی را نادیده می‌انگارد، با این وصف من تصور می‌کنم کشورهای توسعه‌یافته‌تر باید سیاست مسئولانه‌تری را در قبال کارگران مهاجر به عهده بگیرند.

وی در ادامه انتقادات خود از مهاجرت‌های کارگران اضافه کرد: بدیهی است مهاجرتی که خارج از مجاری قاعده‌مند صورت می‌پذیرد، کارگران مربوطه را در برابر سوءاستفاده و استثمار آسیب‌پذیر می‌سازد. اطلاعات ناچیزی پیرامون مهاجرت نامنظم و بدون قاعده وجود دارد اما برآوردهایی وجود دارد که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از 232 میلیون  مهاجر به این صورت است.

ربیعی تصریح کرد: تصور می‌کنم برای فراتر رفتن و گشودن چشم‌اندازی که امیدبخش باشد، باید رویکرد کل‌نگرتری داشت. واقعیت این است که دستاوردهای جهان در عرصه کار شایسته برای مهاجران، به نسبت تلاش‌های صورت گرفته اندک بوده است.

اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی کار خرداد ماه هر سال با حضور نماینده‌های کارگران، کارفرمایان و دولت کشورهای عضو این سازمان برگزار ‌شده و در این اجلاس مهمترین مباحث مربوط به اشتغال کشورهای مختلف مطرح می‌شود.