کدخبر: ۱۰۱۰۳۸ لینک کوتاه

محمدعلی نجفی خبر داد:

برنامه «عبور از بحران» رونمایی می شود

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور از تدوین دو برنامه ۲.۵ و پنج ساله «عبور از بحران» توسط دولت خبر داد که تا پایان شهریور ماه از جزییات آن رونمایی خواهد شد.

به گزارش «اقتصاد نیوز» محمدعلی نجفی پس از خروج از سازمان میراث فرهنگی مسوولیت ستاد هماهنگی اقتصادی کشور و تدوین برنامه ششم توسعه را برعهده گرفته بود.

او که سابقه تصدی بر سازمان مدیریت و برنامه را هم در کارنامه دارد در کسوت دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور گفته است: دولت یازدهم در عبور از بحران‌ها، طرحی جامع در دو بخش تدوین کرده که تا پایان شهریورماه به طور مکتوب در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

آن طور که ایرنا گزارش داده، مشاور رئیس‌جمهور افزود: یک بخش، برنامه‌ای 2.5‌ساله و دیگری برنامه‌ای پنج‌ساله برای عبور از بحران و آماده ساختن کشور برای ورود به یک رشد اقتصادی است. 10 ماه از برنامه 2.5‌ساله را در قالب تمرین گذراندیم و در این راستا تلاش می‌کنیم، چند معضل اساسی اقتصاد کشور از جمله تورم، رکود اقتصادی، فاصله طبقاتی و مانند آن را حل کنیم.

دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور ادامه داد: امروز، تورم ریشه بسیاری از مشکلات و بحران‌های اقتصادی کشور است؛ به طوری که بسیاری از معوقات بانکی به نوعی مرتبط با آن بوده و نرخ ارز را هم به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است.

او افزود: تلاش ما این است که در پایان سال جاری، تورم را در حدود 20 درصد کنترل کنیم؛ ضمن آنکه برای خروج از رکود نیز طرحی با عنوان خروج غیر تورمی تهیه شده که در طول چهار جلسه ستاد هماهنگی امور اقتصادی با حضور رئیس‌جمهور، در این زمینه بحث شده است.

او تصریح کرد: هم‌اکنون بروز و ظهورهایی کمرنگ از آثار این تلاش‌ها را شاهدیم؛ به طوری که افزایش مصرف برق در حوزه تولید و صنعت، سه برابر شدن ورود گردشگران انفرادی به کشور نسبت به دو ماه اول سال قبل، افزایش سه برابری تولید خودرو، افزایش تقاضا برای ماشین‌آلات کشاورزی و مانند آن، نمونه‌هایی از این آثار است.