کدخبر: ۱۰۱۰۸۹ لینک کوتاه

ضرر سالانه ۲.۷ میلیارد دلاری از قاچاق سوخت

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان قاچاق سوخت از کشور را روزانه ۲۰ میلیون لیتر و ضرر ناشی از آن را سالانه ۲.۷ میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از مهر، حبیب الله حقیقی که در نشست مشترک با نمایندگان عضو فراکسیون مناطق مرزی مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، اظهار کرد: بیش از 70 درصد مسائل قاچاق ناشی از فرآیندهای رسمی اقتصاد کشور است و کشورمان در سال گذشته رتبه 143 جهان را در تجارت فرامرزی به خود اختصاص داده است.

وی به قاچاق روزانه حداقل 10 میلیون لیتر سوخت فقط از طریق مرز آبی اشاره کرد و افزود: با تجمیع میزان قاچاق سوخت از طریق مرزهای کشور به رقم  20  میلیون لیتر در روز می‌رسیم که با توجه به مابه‌التفاوت حدود یک دلاری در دو سوی مرز، کشور سالانه 2.7 میلیارد دلار کشور از قاچاق سوخت متضرر می‌شود.

حقیقی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به قاچاق گوشی تلفن همراه اشاره کرد و گفت: بر اساس برآوردها سالانه 10 میلیون گوشی تلفن همراه در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که از این تعداد یک میلیون و 500 هزار دستگاه به صورت رسمی وارد شده و سالانه حدود هشت میلیون و 500 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به صورت غیررسمی وارد کشور می‌شود که برآورد ارزش حداقلی آن معادل 1.8 میلیارد دلار است.