کدخبر: ۱۰۱۱۶۱ لینک کوتاه

هشدار به سپرده گذاران با نرخ های سود بالا

رئیس کل بانک مرکزی نسبت به سپرده گذاری های با نرخ های سود بالا هشدار داد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، ولی‌الله سیف در حالی این هشدار را ابراز کرده که پیش از این برخی مقامات بانک مرکزی اعلام کرده بودند در قبال تعهدات بانک‌ها و موسسات مالی مبنی بر پراخت سودهایی بیش از سودهای قانونی وظیفه‌ای ندارند.

پس از تعدیل نرخ‌ سود بانکی در بهار امسال نیز این وضعیت همچنان ادامه یافت و با وجود کاهش نرخ سود بانکی برخی بانک‌ها و موسسات مالی نرخ‌های قبلی خود را تغییر ندادند. حتی یکی از مدیران عامل بانک‌ها نیز اخیرا گفته است که بانک‌ها سود 28 درصد هم به سپرده‌ها می‌دهند.

در این شرایط رئیس کل بانک مرکزی با هشدار به سپرده‌‌گذاران با نرخ‌های سود بالا گفته است: از همه بانک‌ها خواسته شده هرگونه خلاف از سایر بانک‌ها را با جزئیات کامل به معاونت نظارت بانک مرکزی اطلاع دهند.

آن طور که تسنیم گزارش داده، ولی‌الله سیف اظهار کر: بر اساس بررسی و گزارشات دریافتی معاونت نظارت بانک مرکزی بیش از 90 درصد موارد هماهنگی به عمل آمده در مورد سود سپرده‌ها مورد رعایت قرار می‌گیرد. هرگونه اقدام خارج از تفاهم مذکور مورد برخورد قرار می​‌گیرد و علاوه بر بررسی​هایی که توسط بازرسان بانک مرکزی انجام می‌شود از همه بانک‌ها خواسته شده هرگونه خلاف از سایر بانک‌ها را با جزئیات کامل به معاونت نظارت بانک مرکزی اطلاع دهند.

وی افزود: در مورد نرخ 28 درصد هم جدا از اینکه لازم است مشخصات بانک مذکور را ارائه کنند بانک مرکزی از دو نظر نسبت به موضوع حساس است.بحث اول توجه به عکس‌​العمل سپرد‌ه‌گذاران در مورد نرخ‌​های غیرمنطقی است که باید توجه داشته باشند نرخ‌های سود بالا برای سپرده‌ها ممکن است مخاطراتی را برای اصل سپرده‌هایشان همراه داشته باشد. ممکن است بانک یا موسسات به دلیل شرایط بد مالی و نیاز به نقدینگی حاضر باشد نرح سود بالا به سپرده​‌ها بدهند که اشکالات را بپوشاند. موضوع دوم هم شناسایی خود بانک مربوطه است که باید زودتر بانک مرکزی نسبت به بازرسی و رسیدگی لازم اقدام و از سلامت بانک مذکور اطمینان حاصل کند.