کدخبر: ۱۰۱۲۵۷ لینک کوتاه

بانک مرکزی گزارش داد

رشد ۲ برابری حجم سالانه نقدینگی در دولت یازدهم

آمار رسمی بانک مرکزی حاکی است، در حالی حجم نقدینگی در سالهای ۸۴ تا ۹۲ به طور متوسط در هر سال ۵۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته بود، حجم نقدینگی در یک سال اخیر بیش از ۱۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافت که رشد ۲برابری را نشان می دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم،‌ دولت یازدهم درحالی مرداد 92 دولت را تحویل گرفت که حجم نقدینگی طبق آمارهای رسمی بانک مرکزی در این تاریخ بیش از 491 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم بر اساس آخرین اظهارات رسمی مسئولان دولت، در خردادماه 93 به 602 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به این ترتیب حجم نقدینگی در کمتر از یک سال یعنی حدود 10 ماه بیش از 111 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

بنا بر آمارهای رسمی بانک مرکزی، حجم نقدینگی در مردادماه سال 84 معادل 76 هزار میلیارد تومان بوده و طی هشت سال رشد 415 هزار میلیارد تومانی را داشته است.بنابراین به طور متوسط در طول هشت سال حجم نقدینگی سالانه 52 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

مقایسه افزایش 111 هزار میلیارد تومانی حجم نقدینگی در 10 ماه گذشته و سالانه 52 هزار میلیارد تومانی در 8 سال قبل از آن نشان از رشد سالانه بیش از 2 برابری حجم نقدینگی در دولت یازدهم دارد که مسئولان باید برای کنترل این حجم از نقدینگی فکری عاجل کنند.