کدخبر: ۱۰۱۳۱۴ لینک کوتاه

۵میلیون یارانه بگیر فرضی در بهار امسال

طبق آمارهای اعلام شده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در بهار امسال معادل یارانه پنج میلیون نفر، اعتبار صرف شده اما مشخص نیست این یارانه ها به چه کسانی داده شده است.

به گزارش «اقتصادنیوز» طبق آمار اعلام شده توسط محمدباقر نوبخت در نشست خبری دوشنبه هفته گذشته (26 خردادماه امسال) در سه ماه ابتدایی سال جاری حدود 10 هزار و 400 میلیارد تومان فقط به توزیع یارانه نقدی بین خانوارها اختصاص‌یافته است.

این آمار معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس‌جمهوری نشان می‌دهد که در این سه مرحله در مجموع اعتباری معادل پرداخت یارانه 228 میلیون و 571 هزار و 428 نفر پرداخت شده است.

از آنجایی که پیش از این، سوم اردیبهشت‌ماه امسال نوبخت اعلام کرده بود که 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کرده‌اند و پس از آن اعلام شد که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به تمام متقاضیان ثبت‌نام کرده یارانه داده می‌شود، می‌توان اشاره کرد که در مجموع دو ماه اردیبهشت و خرداد امسال به بیش از 146 میلیون نفر یارانه داده شده است.

تفاوت آن 228 میلیون و 571 هزار و 428 نفری که در مجموع سه ماه بهار امسال یارانه دریافت کردند با این رقم 146 میلیون نفری که در دو ماه اردیبهشت و خرداد یارانه گرفتند، نشان می‌دهد که یا در فروردین‌ماه امسال بیش از 82 میلیون و 572 هزار نفر یارانه دریافت کرده‌اند یا اینکه در دو ماه اردیبهشت و خرداد آمار انصرافی‌های از دریافت یارانه لحاظ نشده است.

این در حالی است که طبق آخرین آمار مرکز آمار ایران تا امروز میزان کل جمعیت ایران 77 میلیون و 530 هزار نفر است. در واقع در فروردین‌ماه امسال اگر به 82 میلیون و 572 هزار نفر یارانه داده شده باشد این میزان بیش از پنج میلیون نفر بیشتر از کل جمعیت ایران است. موضوعی که پیش از این اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری به آن اشاره و گلایه کرده بود که دولت به جمعیتی بیش از کل جمعیت ایران یارانه داده است. منتها تفاوت آماری که جهانگیری اشاره کرده بود کمتر از یک میلیون نفر بود.

البته اگر این موضوع رد شود نشان می‌دهد در دو ماه اردیبهشت و خرداد امسال معادل اعتبار لازم برای دادن یارانه به دو میلیون و 400 هزار نفر (چهار میلیون و 800 هزار نفر در دو ماه) یارانه‌ای پرداخت شده که معلوم نیست به چه کسی رسیده است.