کدخبر: ۱۰۱۵۰۳ لینک کوتاه

نقدخواهی دولت از اقتصاددانان

معاون اول رئیس جمهور از اقتصاددانان و صاحب نظران دانشگاهی خواست با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات کارشناسی، دولت را برای برنامه ریزی مناسب جهت خروج از رکود یاری کنند.

به گزارش «اقتصادنیوز» در سال‌های اخیر اقتصاددانان منتقد به مانند دوران آغازین فعالیت دولت نهم دغدغه‌های خود را با انتشار نامه یا به صورت مستقیم با دولتمردان کمتر مطرح کردند.

اما با شروع کار دولت یازدهم تاکنون چند جلسه‌ای برخی اعضای کابینه دولت با برخی اقتصاددانان جلسه داشتند و امروز هم معاون اول رئیس جمهور و برخی وزرای کابینه دولت در دیداری با برخی اقتصاددانان به بحث در مورد برخی مسائل اقتصادی کشور پرداختند.

همچنین در این جلسه معاون اول رئیس‌جمهور از اقتصاددانان و صاحب‌نظران دانشگاهی خواست با ارائه پیشنهادات، انتقادات و نظرات کارشناسی، دولت را برای برنامه‌ریزی مناسب جهت خروج از رکود یاری کنند.

آن طور که مهر گزارش داده، اسحاق جهانگیری، مهمترین نیاز کشور در مقطع فعلی را برای خروج از رکود و تحرک بخشی به اقتصاد، تامین منابع مالی دانست و صاحبنظران اقتصادی کشور را به همراهی با دولت فراخواند و گفت: انتظار داریم صاحبنظران و دانشگاهیان، دولت را در خروج از شرایط رکود و مدیریت شرایط اقتصادی کشور همراهی کنند.

جهانگیری در نشست هم‌اندیشی جمعی از اقتصاددانان با تیم اقتصادی دولت که با موضوع خروج از رکود و رونق اقتصادی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شد، به برخی از مشکلات که دولت از ابتدا با آن مواجه بود، اشاره و سیاستگذاری‌های دولت برای حل این مشکلات را بیان کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که اقتصاددانان نیز احساس مسئولیت می‌کنند، گفت: دولت آماده دریافت نقدها و پیشنهادات صاحبنظران اقتصادی است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت یازدهم در شرایط دشواری کار خود را آغاز کرد و لازم بود در خصوص برخی مسائل با سرعت تصمیم‌گیری کند.

معاون اول رئیس جمهور از التهاب در بازار ارز، چند نرخی بودن ارز، محدودیت در فروش نفت و همچنین موانع پیش‌روی نقل‌و‌انتقالات مالی برای خرید کالاهای اساسی به‌عنوان برخی از معضلات پیش روی دولت یاد کرد و افزود: دولت یازدهم با مشکلات متعدد دیگری نیز مواجه بود که از آن جمله طرح مسکن مهر بود که با اتکا به منابع بانک مرکزی به اجرا درآمده و هیچ منبع مالی دیگری نداشت و منجر به ایجاد تورم شدید در کشور شده بود.

جهانگیری افزود: کسری بودجه، مشکلات شدید در نظام بانکی به خصوص پس از وقوع فساد 3000 میلیاردی، آشفتگی در مدیریت مجموعه‌های بزرگ پس از اجرای نادرست اصل 44 و بحران شدید آلودگی هوای کلان شهرها از دیگر مسائلی بودند که دولت در آغاز به‌کار با آنها روبرو شد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت بلافاصله برای خروج از این شرایط تصمیمات جدی اتخاذ کرد و برای کاهش تحریم‌های ظالمانه یک تیم قوی از دستگاه دیپلماسی مامور شد تا با رعایت تمام خطوط قرمز، سیاست‌های مقام معظم رهبری و منافع ملی کشور با کشورهای ۱+۵ وارد مذاکره شود و خوشبختانه این مذاکرات تاکنون با موفقیت‌هایی همراه بوده است.

وی در ادامه به سیاست دیگر دولت برای حل مشکلات اشاره کرد و گفت: تیم اقتصادی دولت برای رفع مشکلات مربوط به طرح مسکن مهر بر استفاده نکردن از منابع بانک مرکزی تاکید کرد و اجازه نداد بدهی‌های بانک‌های عامل به بانک مرکزی افزایش پیدا کند.

جهانگیری همچنین به برنامه‌ریزی دقیق دولت برای اصلاح ایرادات طرح هدفمندسازی یارانه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: دولت تلاش کرد با توجه به رکود تورمی حاکم در کشور، مرحله دوم طرح هدفمندی را به گونه‌ای اجرا کند تا بر مشکلات افزوده نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور از ساماندهی بخش بهداشت و درمان و امنیت غذایی به عنوان برنامه‌های دیگر دولت در همین مدت سپری شده یاد و خاطر نشان کرد: دولت در بودجه سال 93 از مجلس شورای اسلامی مجوز گرفته تا برای اصلاح شیوه‌های مصرف انرژی 100 میلیارد دلار از منابع وزارت نفت اختصاص دهد.

در این نشست که وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، دبیر هیات دولت، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور و رئیس مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور نیز حضور داشتند، پس از سخنان جهانگیری، صاحبنظران اقتصادی کشور نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود برای رفع مشکلات اقتصادی کشور را بیان کردند.