کدخبر: ۱۰۱۵۵۷ لینک کوتاه

پس از تورم، نوبت به رکود رسید

تغییر اولویت اقتصادی دولت

طبق گفته معاون اول رئیس جمهور پس از اینکه کاهش تورم در دستور کار دولت قرار گرفت، اکنون دیگر دولت به دنبال یافتن راهکارهای عملیاتی برای خروج از شرایط رکود است.

به گزارش «اقتصادنیوز» طبق‌ آخرین آمار مرکز آمار ایران در خرداد ماه امسال تورم نقطه به نقطه به 14.7 درصد رسید که تقریبا یک سوم رقم این شاخص در خرداد ماه سال گذشته است.

همچنین بر اساس این گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم میانگین در خردادماه امسال به 26.2 درصد رسیده که 2.2 درصد کمتر از رقم این شاخص در اردیبهشت ماه امسال و 10 درصد کمتر از نقطه اوج آن در مهر ماه سال 92 است.

در این شرایط که روند شاخص تورم نزولی شده است، معاون اول رئیس‌جمهور از تغییر اولویت اقتصادی دولت خبر داده است.

آن طور که پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری گزارش داده، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی پیش‌نویس برنامه حمایت از تولید با اشاره به سیاستگذاری‌های دولت در جهت کاهش تورم و نتایج مثبت این سیاستگذاری‌ها گفته است:موضوعی که پس از تورم در دستور کار دولت قرار گرفته، یافتن راهکارهای عملیاتی برای خروج از شرایط رکود است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در اکثر جلسات اقتصادی و نشست‌هایی که با صنعتگران و تولیدکنندگان برگزار می‌شود، دغدغه اصلی موانع پیش‌روی تولید و کسب‌وکار است، افزود: باید راهکارهایی اثرگذار برای رفع این مشکلات پیدا کنیم، چرا که برنامه‌ریزی برای خروج از رکود به معنای رونق بخشیدن به تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت در نظر دارد در گام نخست مشکلات واحدهای تولیدی که فعالیت آنها با مشکل مواجه شده را برطرف کرده و پس از آن برای ایجاد واحدهای تولیدی جدید برنامه‌ریزی کند.

معاون اول رئیس جمهور از دستگاه‌های اقتصادی خواست، ضمن بازبینی و بررسی مجدد پیش‌نویس برنامه حمایت از تولید، جلساتی فشرده و مستمر برگزار کنند و حداکثر تا پایان تیر ماه امسال برنامه‌ای منسجم، دقیق و عملیاتی برای رونق بخشیدن به تولید و خروج از شرایط رکود ارائه دهند.

همچنین در این نشست پس از بحث و تبادل نظر در خصوص بخش‌های مختلف این پیش‌نویس، مقرر شد در جلسات مشترک دستگاه‌های اقتصادی، این برنامه بازبینی شده و در پایان تیرماه به شکل یک برنامه منسجم و عملیاتی ارائه شود.