کدخبر: ۱۰۱۷۸۷ لینک کوتاه

آغاز بازگشت سرمایه های فراری ایران

در یکصد و هشتاد و ششمین جلسه هیئت سرمایه گذاری خارجی، دو طرح مرتبط با سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج از کشور به تصویب رسید.

به گزارش «اقتصادنیوز» چند روز پس از سخنرانی رئیس‌جمهور در مورد توجه ویژه دولت به سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور امروز اعلام شد که دو طرح مرتبط با سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور به تصویب رسیده است.

آن طور که بهروز علیشیری از جزییات جلسه اخیر هیئت سرمایه‌گذاری خارجی گفته، در این جلسه هشت طرح جدید سرمایه‌گذاری خارجی به همراه موارد دیگر مرتبط به طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی، مورد تصویب قرار گرفت.

علیشیری همچنین گفته است: از جمله طرح‌های مصوب در این هیات، سرمایه‌گذاری خارجی طرح تولید انواع رنگ، طرح تولید لوله و شیرآلات مسی و برنجی، طرح تولید کیسه بدون بافت پلاستیکی یک لایه از پلی اتیلن، طرح تولید رنگدانه‌های معدنی،طرح تولید تونر چاپگر لیزری، طرح تولید صنایع دستی در رشته زیورآلات سنتی و طرح برش انواع سنگ تراورتن بود.

به گفته رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، سرمایه‌گذاری طرح تولید تونر چاپگر لیزری توسط یکی از ایرانیان مقیم خارج از کشور اجرا می‌شود.

طبق اعلام سازمان سرمایه‌گذاری خارجی در این جلسه مصوبات دیگر در خصوص در خواست سرمایه‌گذاری مجدد، انتقال حق لیسانس سرمایه‌گذار خارجی و اصلاح مجوزهای سرمایه‌گذاری خارجی نیز به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است.

تصویب این چند طرح در حالی است که چهارشنبه اخیر رئیس جمهور در همایش روز ملی صنعت گفته بود:ما زمینه را برای جذب سرمایه خارجی فراهم خواهیم کرد، چرا که سرمایه داخلی برای همه طرح‌های پیش رو کافی نیست.

حسن روحانی همچنین از ایرانی‌های که آن سوی آب هستند و سرمایه‌های خود را در کشورهای دیگر هزینه کرده‌اند، دعوت کرد که برای سرمایه‌گذاری به ایران بیایند.
وی تاکید کرده بود: ما آنچه که لازم است تهیه می‌کنیم، البته ایرانی‌های خارج از کشور هم باید بخواهند.