کدخبر: ۱۰۲۰۷۳ لینک کوتاه

طرح حمایتی دولت آغاز شد

سبد غذایی برای حداقل ۲۰ میلیون ایرانی

با توجه به اعتبار دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی برای توزیع چهار بسته حمایت غذایی در سال، می توان تخمین زد که حداقل ۲۰ میلیون ایرانی مشمول این طرح می شوند.

به گزارش «اقتصادنیوز» دولت یازدهم پس از واگذاری یک سبد کالایی به متقاضیان، اعلام کرد که به جای این طرح، توزیع بسته حمایت غذایی برای اقشار آسیب‌پذیر را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در همین حال تاکنون تمام مشمولان آن اعلام نشده و به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنها گروهی که حتما به آنها این سبدهای غذایی تعلق می‌گیرد 7.5 میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است که کار توزیع اولین سبد کالایی بین این اقشار از هفته گذشته آغاز شده است.

از سوی دیگر علی ربیعی میزان کل اعتبار برای اجرای این طرح را بیش از دو هزار و 400 میلیارد تومان اعلام کرده که به گفته او، قرار است با این اعتبار حداقل چهار مرتبه در سال به متقاضیان سبد کالا داده شود.

آن طور که فارس گزارش داده، همچنین ربیعی گفته است:‌ در این طرح طبق مصوبه دولت هر نفر 30 هزار تومان، خانوار دو نفره 60 هزار تومان و خانوارهای بیش از دو نفر به ازای هر نفر اضافه‌تر 10 هزار تومان تا سقف 120 هزار تومان می‌توانند از این بسته‌های حمایتی استفاده کنند.

بدین ترتیب دولت در هر مرتبه از توزیع سبدهای حمایت غذایی می‌تواند بیش از 600 میلیارد تومان هزینه کند که اگر برای هر متقاضی هم 30 هزار تومان صرف شود می‌توان برآورد کرد که در هر مرحله از توزیع سبد حمایت غذایی حداقل 20 میلیون نفر مشمول خواهند بود.

با این اوصاف به نظر می‌رسد هرچند مرحله اول توزیع بسته حمایت غذایی آغاز شده اما دولت در آینده تعداد مشمولان را افزایش خواهد داد. در مورد نحوه اطلاع‌رسانی به افراد نیز ربیعی گفته است: مشمولان بسته‌های حمایت غذایی به صورت پیامک فراخوان و اطلاع‌رسانی می‌شوند، ضمن اینکه از طریق مددکاران آنها هم اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.