کدخبر: ۱۰۲۳۴۴ لینک کوتاه

رییس اتحادیه میوه فروشان عنوان کرد:

کمبود پرتقال در بازار

رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان عنوان کرد: اگر باغات و بار میوه شهریار امسال به دلیل سرمازدگی از بین نرفته بود، قیمت انواع میوه از قیمت های موجود ارزان تر بود و نگرانی ها در امسال عمدتا به دلیل کمبود پرتقال است. 

حسین مهاجران در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز با بیان این که قیمت لیمو ترش روند صعودی در بازر دارد، اظهار کرد:قیمت هرکیلو لیموترش تا چند روز پیش در حدود 13 هزار تومان بود اما با کاهش واردات آن شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم. البته در حال حاضر بار لیموترش به کشور وارد شده و با توزیع آن در بازار احتمال کاهش قیمت آن وجود دارد.

وی ادامه داد: فصل برداشت میوه در سراسر کشور است و تا پایان شهریور ماه هم از نظر توزیع و قیمت مشکلی نخواهیم داشت.

مهاجران با بیان این که اگر به باغ‌ها و بار میوه شهریار آسیب نرسیده بود در حال حاضر قیمت میوه از آنچه که در حال حاضر است کمتر بود، تصریح کرد: آسیب به باغ‌های شهریار باعث از بین رفتن تناژ بالایی از میوه تولید شده در کشور شده است. همین موضوع تاثیر خود را گذاشته و قیمت میوه‌ها را در بازار افزایش داده است.

رئیس اتحادیه میوه‌وسبزی‌فروشان در ادامه درباره وضعیت میوه تا پایان سال جاری گفت:قاعدتا رفته رفته یکسری از میوه‌ها از بازار خارج و یکسری دیگر وارد می‌شوند. در چند روز آینده انواع انار و انگور هم توزیع می‌شود.از شهریور ماه به بعد هم به تدریج خرمالو و نارنگی شمال وارد بازار می‌شو.در مورد بازار میوه هم نمی‌توان پیش‌بینی خاصی کرد و باید ببینیم تولید چه طور خواهد بود.

وی با تاکید بر این که نگرانی‌ها عمدتا به دلیل کمبود پرتقال است و در مورد تولید نارنگی تا پایان سال نگرانی نیست، اظهار کرد:در مورد سایر میوه‌ها نیز تاکنون آسیب دیدگی مشاهده نشده است و تا این لحظه احتمال کاهش تولید وجود ندارد.

مهاجران درباره زمان آغاز ذخیره‌سازی میوه شب عید نیز خاطرنشان کرد:ذخیره‌سازی میوه شب عید هرساله از آبان ماه آغاز و تا اوایل اسفند ماه نیز ادامه دارد.بخشی از این میوه ها در سردخانه تهران و بخشی دیگر در سردخانه‌های شهرستان‌ها انبار می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان با بیان این که از ابتدای سال جاری که طرح انتزاع اجرایی شده ذخیره سازی توسط وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود،گفت:امسال برای اولین بار است که وزارت جهاد کشاورزی ذخیره‌سازی را  انجام می‌دهد و هیچ پیش فرضی وجود ندارد و باید دید که چه عملکردی خواهد داشت.

وی در پایان درباره قیمت انواع میوه تصریح کرد:در حال حاضر قیمت گیلاس بین پنج هزار تا 10هزار تومان، آلبالو چهار هزار  و 500 تا شش هزار تومان، آلو سه هزار تا شش هزار تومان، زرد آلو پنج هزار تا هشت هزار تومان، خربزه 600 تا هزار و 800 تومان، هندوانه 200 تا 600 تومان ، طالبی 400 تا هزار و 500 تومان، سیب چهار هزار تا پنج هزار و 200 تومان، هلو پنج هزار تا شش هزار تومان، انگور چهار هزار و 500 تا شش هزار تومان، موز سه هزار و 200 تا سه هزار و 500 تومان، خیار هزار و 200 تا هزار و 800 تومان، گوجه فرنگی 500 تا 800 تومان و سیب‌زمینی هزار و 400 تا هزار  و 800 تومان است.