کدخبر: ۱۰۲۴۱۳ لینک کوتاه

سیاست جدید برای مهاجرت معکوس

دولت به کمک خانه کاهگلی ها می رود

دولت به روستاها وام می دهد تا علاوه بر بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آنها، جمعیت مهاجرت کرده دوباره به روستاها برگردند تا نه تنها کمی از جمعیت شهرها کم شود بلکه حضور جمعیت جوان روستاها موجب پیشرفت اقتصادی و اجتماعی آنها شود.

نگارمیرکریمی: در سال‌های اخیر با توسعه شهرها حرکت از روستاها به شهر ها بیشتر شده است؛  تا جایی که برخی شهرهای بزرگ به تبع افزایش جمعیت با آلودگی هوا، ترافیک، کمبود مسکن و بیکاری مواجه شدند. براین اساس دولت‌ها و متولیان توسعه روستاها و شهرهای درحال توسعه به کمک روستاها و برطرف شدن مشکلات آنها برآمدند تا علاوه بر کاهش مهاجرت، توسعه روستایی وارد شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران ، مهاجرپذیری شهرها پس از انقلاب اسلامی بیشتر شده است و بر این اساس متولیان توسعه شهرها و بهبود شرایط به دنبال توسعه ده‌ها، روستاها و شهرهای اطراف کلان‌شهرها افتادند.

متولی توسعه مسکن روستاها در طول 30 سال اخیر ،  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود که به نوعی در جهت نوسازی ، بهسازی و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی و مناطق زلزله زده گام برداشت . در همین راستا در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در جهت بهبود شرایط روستاها از جمله افزایش وام‌های نوسازی و بهسازی در این مناطق و همچنین طرح‌های توسعه‌ای همچون هادی انجام شده‌است.

بهسازی مسکن، راه نجات روستاییان

در برخی روستاها وام‌های نوسازی اوج گرفت و روستاییان توانستند خانه‌های فرسوده و ساخته شده از خشت و کاهگل را تبدیل به خانه‌هایی با سازه‌هایی محکم‌تر کنند. به گفته عزیز‌الله مهدیان، معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همین نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی در برخی روستاها بود که توانست جان بسیاری از مردم را در شرایط بحرانی همچون زلزله نجات دهد.

به گفته وی،‌ متاسفانه در جریان زلزله‌های رخ داده در طول دهه اخیر در روستاهای کشور، به دلیل مقاوم نبودن واحدهای مسکونی بسیاری از مردم جان خود را از دست دادند ،‌ به گونه‌ای که در جریان زلزله بم کل این شهر ویران شد اما در جریان زلزله آذربایجان شرقی در دو سال گذشته خانه‌هایی که بهسازی شده بودندسرجای خود باقی ماندند و به ساکنان آن آسیبی نرسید.

دولت در تکاپوی نوسازی مسکن روستایی
حال  دولت یازدهم به دنبال بهبود شرایط مسکن روستائیان برآمده است. گرچه هوز اقدام چشمگیری از سوی دولت برای مساکن روستایی صورت نگرفته‌است، اما به‌تازگی معاون اول رئیس جمهور در آخرین اظهارات خود مبنی بر وضعیت مسکن روستایی به تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی اشاره کرده‌است.
 
اسحاق جهانگیری بر اهمیت بهسازی مسکن روستایی به عنوان یکی از اولویت‌ها و ضرورت حل مشکلات پیش روی این طرح تاکید کرده‌ است. دراین میان اعلام شده‌است که این موضوع به عنوان یک اولویت در دستور کار بخش‌های مرتبط قرار گیرد تا راهکارهای حل مسائل و موانع آن پیدا شود.

به گفته وی، گزارش‌های ارائه شده درباره مشکلات پیش‌روی بهسازی مسکن روستایی همچون میزان تسهیلات و ضمانت لازم برای بازپرداخت اقساط این تسهیلات، خواستار تشکیل جلسه‌ای با حضور نمایندگان بانک مرکزی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم برای بررسی این مسائل و ارائه راهکارهای مناسب در جهت حل این مشکلات شد.

آخرین وضعیت نوسازی و بهسازی مسکن‌‌های روستایی
به گفته معاون عمران روستایی بنیاد مسکن، تاکنون در بیش از 31 هزار و 100 روستای بالای 20 هزار خانوار طرح هادی طراحی شده است. محمد رضا شاملو در این باره گفته است که ازاین تعداد بیش از 13 هزار و 500 روستا طرح هادی اجرایی شده است.

همچنین برای سه هزار و 500 روستا در سال 93 طرح هادی هدفگذاری شده است. هم اکنون نیز بهسازی محیط روستاهای یاد شده در دست اقدام قرار گرفته است.

وی با اشاره به اجرای این طرح‌ها اظهار کرده‌است در دو هزار و 300 روستا طرح هادی به صورت نیمه تمام اجرا شده که تا پایان امسال با پرداخت اعتبارات این پروژه‌ها همه آنها به پایان می‌رسد.

حال با اجرای این طرح‌ها و بهبود شرایط روستا برخی کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی براین باورند که باید توسعه روستاها به گونه‌ای باشد تا جمعیت مهاجرت کرده به شهرها برگردند، چرا که کسی به جز روستائیان همان منطقه توان توسعه روستا را ندارند.

این درحالی است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفته است: در سال‌های اخیر با توسعه روستاها در برخی شهرهای کشور همچون اطراف شیراز تعداد قابل توجهی جمعیت مهاجرت کرده به شهر دوباره به روستا برگشتند و همین موجب توسعه و بهبود شرایط اقتصادی روستاها شده‌ است.

تعویق افزایش وام مسکن روستایی
دو سال است بحث افزایش وام مسکن روستایی از سوی بنیاد مسکن مطرح شده، اما این افزایش وام مسکن هنوز اجرایی نشده‌ است.قرار بود سقف وام مسکن روستایی از 12 میلیون تومان به 18 میلیون تومان افزایش یابد که هنوز این موضوع در کش و قوس بانک مرکزی و بانک مسکن است.

در این باره نیز حتی معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن گفته است که دلیل ابلاغ نشدن وام مسکن روستایی را نمی‌داند، اما به هر حال بنیاد مسکن پیگیر این افزایش سقف تسهیلات است.

شرایط تسهیلات احداث مسکن روستایی از سوی بانک مسکن
در حال حاضر سقف تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن 10میلیون تومان است.همچنین مدت بازپرداخت این تسهیلات 144 ماه مجموع مشارکت و فروش اقساطی با نرخ سود انفرادی پنج درصد و انبوه‌ساز چهار درصد است. نحوه پرداخت اقساط نیز به صورت ساده و پلکانی است.

افراد واجد شرایط استفاده از تسهیلات مسکن روستایی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مدیریت شعب مناطق و استان‌ها و از سوی مدیریت شعب به شعب عامل پرداخت تسهیلات معرفی می‌شود.

این تسهیلات در تمامی روستاهای کشور و شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر برای تخریب و نوسازی یا احداث بنای جدید به متقاضیان اعطا می‌شود. پرداخت تسهیلات مذکور برای مناطق خاص حسب مورد در صورت تصویب شورای هماهنگی استان بلامانع است.

متقاضیانی که تمایل داشته باشند مشترکا" در یک قطعه زمین، دو یا سه واحد مستقل بسازند، در صورت دارا بودن شرایط مورد نظر بانک مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند.