کدخبر: ۱۰۲۴۳۰ لینک کوتاه

وصول طلب ۴ میلیاردی ایران مشروط شد

در حالی که بخشی از طلب نفتی ایران در قالب توافق نامه ژنو در حال واریز به حساب ایران است، برخی خبرها حاکی از آن است که برخی پالایشگران اروپایی نیز چهار میلیارد دلار به ایران بدهکار هستند که وصول این مبلغ مشروط به پیشرفت مذاکرات ژنو شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، پس از مثبت شدن روند مذاکرات هسته‌ای در دوره قبل، توافق‌هایی برای واریز بخشی از طلب نفتی ایران صورت گرفت. بر این اساس در شش ماه گذشته 4.2 میلیارد دلار از طلب نفتی ایران به صورت اقساط واریز شده است.

همچنین 2.8 میلیارد دلار دیگر از این طلب، قرار است تا چهار ماه آینده واریز شود. با این حال، به نظر می‌رسد که این میزان بدهی تنها محدود به این میزان طلب ذکر شده نباشد، چرا که مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران از بدهی چهار میلیارد دلاری برخی پالایشگران اروپایی به ایران خبر داده است.

محسن قمصری این میزان بدهی را منوط به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای دانسته که طبق این پیش‌شرط، هنوز پولی به حساب ایران واریز نشده است.

همچنین قمصری در این گفت‌وگویش با تسنیم به این مسئله پرداخته که طلب ایران از این پالایشگاه‌ها تنها شبیه به رقم چهار میلیارد دلاری است که صحبت برداشت سهم آن از صندوق توسعه شده است. هرچند که وی در عین حال تاکید کرده است که ایران هیچ ارتباط نفتی با امارات ندارد.