کدخبر: ۱۰۲۴۳۵ لینک کوتاه

خروج سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از کشور

به گفته معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب آب از اراضی غرب کشور از طریق رودخانه های مرزی از کشور خارج و عمدتا به عراق سرازیر می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز، عبدالمهدی بخشنده با اشاره به اینکه سالانه 10 میلیارد مترمکعب آب از اراضی غرب کشور از طریق رودخانه‌های مرزی از کشور خارج و عمدتا به عراق سرازیر می شود، اظهار کرد: ما با جلوگیری از خروج آب‌های مرزی از کشور می‌توانیم 437 هزار هکتار از اراضی غرب و شرق کشور را تحت عنوان آب‌های مرزی به داخل کشور برگردانیم.

در خصوص تامین منابع مالی برای بخش کشاورزی در چند حوزه سخن گفت و بیان کرد: در چند ماه اخیر وزیر جهاد کشاورزی با ارائه گزارش‌های مختلف به رئیس جمهور و مقام معظم رهبری توانست موافقت آنها را در خصوص تخصیص مبلغی بیش از 10 درصد منابع صندوق توسعه ملی به حوزه کشاورزی را بگیرد. بر این اساس 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به زیربخش‌های کشاورزی اختصاص می‌یابد که از این میزان 1.5 میلیارد دلار به احیاء 550 هزار هکتار از اراضی دشت های گلگون خوزستان و ایلام تعلق دارد.

وی این اتفاق را در  سال‌های اخیر بی‌سابقه خواند و افزود: قسط اول این پول به مبلغ 250 میلیون دلار تامین و دریافت شده است. در حال حاضر نیز 105 هزار هکتار از این اراضی توسط پیمانکاران بخش خصوصی در حال اجراست و ظرف مدت دو تا سه ماه آینده نیز 130 هزار هکتار دیگر را وارد مناقصه خواهیم کرد. براین اساس نیز  امیدواریم بتوانیم سالانه 100 هزار هکتار از احیاء اراضی دشت های خوزستان و ایلام را به اتمام برسانیم.

بخشنده با اشاره به اینکه هر هکتار از این اراضی بین 15 تا 18 میلیون تومان هزینه در بردارد که دولت 90 درصد آن را به صورت بلاعوض در اختیار این بخش قرار داده است؛ تصریح کرد: قرار است مبلغ 1.5 میلیارد دلار تخصیص یافته به احیاء اراضی خوزستان و ایلام در اتاق پایاپای بانک مرکزی به ریال تبدیل شود و در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد.

وی افزود: وزیر جهادکشاورزی با موافقت و همکاری رئیس جمهوری دولت یازدهم در چهار تا پنج ماه گذشته توانست جدا از بودجه جاری که سالانه 30 تا 40 درصد آن بیشتر محقق نمی شد، مبلغ دیگری را برای رفع مشکلات بخش کشاورزی به این بخش اختصاص دهد.

معاون برنامه ریزی وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی در تجهیز اراضی و احداث شبکه های آبیاری با مشکلات اساسی مواجه است، گفت: در سال‌های گذشته اعتباراتی که به این بخش اختصاص یافت سالانه برای 10 تا 15 هزار هکتار بود که منجر به پیشرفت مطلوب نبود.

با این حال به گفته وی، یکشنبه گذشته هیات دولت با مبلغ هزار میلیارد تومان برای اجرای آبیاری تحت فشار در 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور برای سال 93 موافقت کرد.