کدخبر: ۱۰۲۴۸۰ لینک کوتاه

معاون وزیر نیرو با انتقاد از «کشاورزی دستوری»:

وزارت نیرو تحت فشار است

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو اظهار کرد که به رغم بحران جدی آب در کشور هنوز وزارت نیرو از سوی برخی اعضای قوای سه گانه کشور تحت فشار است که در فلان منطقه کشاورزی باید توسعه پیدا کند.

رحیم میدانی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در مورد بحران آب اظهار کرد: اگرچه علی‌الظاهر همه کشور درگیر مسئله آب هستند، اما هنوز همه به یک واقعیت تلخ به نام بحران آب زیرزمینی تن در نداده‌ایم.

معاون وزیر نیرو افزود: متاسفانه هنوز وزارت نیرو از سوی برخی اعضای قوای سه‌گانه کشور تحت ‌فشار است که در فلان منطقه کشاورزی باید توسعه پیدا کند. در واقع از یک موجودی که در حال جان کندن است، می‌خواهند خون‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه سفره‌های آب زیرزمینی کشور در حال از دست رفتن هستند، گفت:بیمار ما در حال احتضار است، ولی هنوز کسی در کشور این را به عنوان یک واقعیت با تمام تلخی‌هایش، نپذیرفته است. در حالی که باید تعداد زیادی از تصمیم‌گیران بزرگ کشور غصه آب کشور را بخورند.

میدانی تاکید کرد: باید همه برای حل مسئله آب وارد این گود شوند، اگر ما در وزارت نیرو دائم به موضوع بحران آب بپردازیم ولی تصمیم‌گیران در خارج از مجموعه وزارتخانه حسی نسبت به این موضوع نداشته باشند، فایده‌ای ندارد.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: اگر یک یا دو سال هم ما بارندگی خوبی داشته باشیم اوضاع‌ ما فقط در آب‌های سطحی بهبود پیدا می‌کند.مثلاً در شهرهایی که آب آنها از سدها تغذیه می‌شود، به دنبال ترسالی سدها پر آب می‌شود و ما در آن شهرها مشکلی نخواهیم داشت. در مقابل اگر بارندگی کم شود به طور طبیعی آب پشت سد کم می‌شود و ما آن سال در آن شهرها مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: ما امسال در پشت سدهای لار و لتیان آب کم داریم. اگر پرآبی شود، آب پشت این سدها زیاد خواهد شد و ما هم می‌توانیم راحت شهر تهران و مشهد را اداره کنیم.

میدانی تاکید کرد: اگر بارندگی‌ها هم بهتر شود، کشور از وضعیت بحرانی در نمی‌آید. زمانی کشور و منابع آب آن می‌تواند در یک روند عادی قرار بگیرد که مدیریت منابع آب را تمام و کمال در کشور مستقر کنیم. یعنی بتوانیم بگوییم در کشور آب را مدیریت می‌کنیم.