کدخبر: ۱۰۲۵۱۵ لینک کوتاه

پول چینی ها چرخ فولاد میانه را چرخاند

معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو از فعال شدن خط اعتباری طرح فولاد میانه (واقع در استان آذربایجان شرقی)، به عنوان پنجمین طرح فولاد استانی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، مهدی کرباسیان اظهار کرد: طرح فولاد میانه به عنوان یکی از طرحهای فولادی ایمیدرو، پیش از این از سوی طرف چینی گشایش اعتبار شده بود اما فعال نشده بود که خوشبختانه با رایزنیهای صورت گرفته، این نیز میسر شد.


او افزود: طرح فولاد میانه به عنوان یکی از طرح های پیشرو فولاد استانی، در مجموع 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تلاش میشود واحد آهن اسفنجی این طرح تا پایان سال 93 و واحد فولاد سازی آن در اوایل سال 95 به مرحله بهرهبرداری برسد.


رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: اردیبهشت ماه امسال در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی مبنی بر واگذاری طرحها و شرکتهای دولتی به بخش خصوصی، در مزایده صورت گرفته از سوی سازمان خصوصیسازی، گروه مالی ملت برنده فروش 100 درصد سهام شرکت فولاد آذربایجان و  65 درصد سهام طرح فولاد میانه شد.


بنا به این گزارش
ایمیدرو، طرحهای فولاد استانی هر کدام به ظرفیت سالانه 800 هزار تن و قابل افزایش تا یک میلیون تن است که با بهره‌برداری از آنها، برای هفت هزار نفر به طور مستقیم و 35 هزار نفر به طور غیرمستقیم فرصت اشتغال فراهم میشود.

همچنین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران قرار است بهره برداری از تودههای معدنی 5 و 6 معدن سنگ آهن گل گهر (مجموع ذخیره 96 میلیون تن) را در قالب «مزایده واگذاری عملیات استخراج و فروش» به بخش خصوصی واگذار کند. این اقدام در چارچوب سیاست های اصل 44 و خط مشی دولت برای خصوصی سازی فعالیت های معدنی انجام می شود.