کدخبر: ۱۰۳۰۸۳ لینک کوتاه

نائب رئیس اتاق ایران در گفت وگو با اقتصادنیوز:

اتاق ایران وآمریکا یقینا راه اندازی می شود

به گفته نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران، بخش خصوصی دو کشور ایران و آمریکا در انتظار دریافت چراغ سبزی از وزارتخانه های امور خارجه این دو کشور هستند و یقیناً در آینده نزدیک این برنامه عملی می َشود.

علاء میرمحمدصادقی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز» درباره ایجاد اتاق مشترک ایران و آمریکا با بیان اینکه راه‌اندازی شوراها و اتاق‌های مشترک بین هر کشوری مستلزم آمادگی طرف‌های مقابل است، بیان کرد: در آمریکا چند نفر از تجار آمریکایی به اتاق بازرگانی ایران و اتاق مشترک ایران و کانادا مراجعه کرده‌اند و درخواست تشکیل اتاق مشرک ایران و آمریکا را داده‌اند.

او ادامه داد: ولی این درخواست نه از طرف وزارت امور خارجه ایران و نه از طرف وزارت امور خارجه آمریکا مورد توافق قرار گرفته و چراغ سبزی در این زمینه از سوی وزارت امور خارجه‌ها دیده نشده است.

میرمحمدصادقی با تاکید بر اینکه تا توافقی نشود، امکان ندارد اتاق مشترک ایران و آمریکا تشکیل شود، تصریح کرد: ولی یقیناً این موضوع در آینده نزدیک عملی می‌شود زیرا تجار آمریکایی علاقه‌مند به تجارت با ایران بوده و پیگیر این موضوع هستند.

به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، از سوی دیگر حضور ایرانی‌های بی‌شمار در آمریکا که اغلب به تجارت مشغول هستند، ایجاب می‌کند که بتوانند روابط تجاری با ایران داشته باشند و این روابط مستلزم تشکیل مرکزی تحت عنوان اتاق مشترک برای ارائه اطلاعات است.

او با بیان اینکه بخش خصوصی دو کشور منتظر چراخ سبز وزارت امور خارجه دو کشور هستند، بیان کرد: اگر اعلام کنند موافق هستند، بخش خصوصی دو کشور این آمادگی را دارند و سریعاً اقدام به راه‌انداری اتاق مشترک می‌کنند.

میرمحمدصادقی درباره پرواز مستقیم ایران به آمریکا نیز اظهار کرد: درباره پروازهای مستقیم شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند تصمیم‌گیری کنند ولی در این باره هم هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این موضوع نیازمند موافقت آمریکاست که اجازه دهد هواپیماهای ایرانی در فرودگاه‌ها بنشینند، خاطرنشان کرد: هواپیماهای ما به سوخت نیاز دارند که آمریکا سوخت در اختیار آنها قرار نمی‌دهد. تا موضوع اتاق مشترک حل نشود، پرواز مستقیم هم نخواهیم داشت و هر دو اینها اعم از راه‌اندازی اتاق مشترک و راه‌اندازی پرواز مستقیم نیازمند توافق وزات امور خارجه‌های دو کشور است.