کدخبر: ۱۰۳۹۵۷ لینک کوتاه

دومینویی برای رونق بازار سهام

توافقات هسته ای، کاهش نرخ سود بانکی و سیاست های اقتصادی دولت به منظور خروج اقتصاد از رکود با تاکید بر غیرتورمی بودن آن، دومینویی برای رونق دوباره بازار سرمایه است.

به گزارش «اقتصادنیوز»،‌ بورس در حالی در رکود قرار گرفته و بازدهی منفی به حدود هشت درصد رسیده که در مقابل کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند که بازار این روزها از منظر کلی، وضعیت نزولی خود را به اتمام رسانده و در حالت احیاء قرار گرفته است.

به زعم این کارشناسان،  این حالت خنثی فعلی در بازار سرمایه، بیشتر به شکل اصلاح ادامه دهنده به نظر می‌رسد. به طور معمول بعد از یک رشد کوتاه، اصلاح ملایم می‌تواند نشانه این باشد که بعد از یک استراحت و وقفه، بازار سهام صعود خود را در پیش بگیرد.

علی ابتهاج، کارشناس بازار سهام در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سهام درباره روند فعلی بازار گفت: معمولا بعد از یک نزول سنگین در قیمت سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران نگران این موضوع هستند که نزول هنوز به پایان نرسیده باشد. به همین دلیل، در چنین شرایطی، حالت نزولی و خنثی پیش می‌آید، حال زمانی که رشد کوچکی در قیمت سهام شرکت‌ها اتفاق بیفتد، افراد متقاعد می‌شوند که برگشت بازار به روزهای صعودی حتمی خواهد بود. این در حالی است که بازار هم‌اکنون در مرحله اصلاح و بعد از آن رشد کوچک اولیه قرار دارد و سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران به رشد قیمت‌ها و برگشت بازار به روزهای صعودی خود امیدوارند.

این مدرس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که چه عاملی می‌تواند باعث رشد شاخص باشد؟ تصریح کرد: به طور خاص، بحث توافقات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 خیلی می‌تواند به رشد بازار سرمایه کمک کند و تحرک ویژه‌ای به بازار سرمایه بدهد. به علاوه در کنار این موضوع، کاهش نرخ بهره بانکی تاثیر مستقیمی بر بازار سرمایه دارد و می‌تواند به رونق بورس کمک کند.

به گفته ابتهاج، کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه ۱۰۰ درصد تاثیرگذار است. این روز‌ها سایر بازار‌ها بازدهی اندکی دارند، اما بانک بازدهی مشخصی را بدون ریسک به بازار سرمایه می‌دهد. این در حالی است که با کاهش نرخ سود بانکی، سرمایه‌گذار با خود می‌اندیشد که هم‌اکنون می‌توان در بازار سرمایه بیش از آنچه از بانک سود دریافت می‌کند، بازدهی داشته باشد و به این صورت، پول‌ها به سمت بازار سرمایه حرکت می‌کند.

وی دیگر عامل اثر گذار بر بازار سرمایه را بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود دانست و ادامه داد: اما روال عملی این بسته بیشتر برای بازار سرمایه مهم است. الان سیاست‌های دولت، خروج از رکود است و این سیاست‌ها می‌تواند به نفع بازار سرمایه باشد، ضمن اینکه با وعده‌های کاهش نرخ بهره بانکی و کاهش تورم، خروج از رکود مانند دومینویی به هم متصل شده که خروج از رکود سریع‌تر تحقق یابد.