کدخبر: ۱۰۳۹۶۲ لینک کوتاه

اکبر ترکان: برخی مساکن مهر حتما تخریبی اند

برخی مسکن های مهر با خاک یکسان می شوند

اکبر ترکان در کسوت رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان می گوید: برخی مساکن مهر حتما تخریبی اند، چرا که از ابتدا بنای کار مطابق اصول فنی نبوده است و الان گرفتار شده ایم.

به گزارش "اقتصاد نیوز " با گذشت شش سال از اجرای طرح مسکن مهر و تحویل برخی واحدهای مسکونی، حالا اظهارات جدیدی به گوش می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید این طرح را تکمیل می‌کنیم و دیگر طرحی این چنینی آغاز نمی‌کنیم و مشاور رئیس جمهور از تخریب این واحدهای مسکونی خبر می‌دهد.

حالا با شنیده شدن این سخنان هنوز هم مشخص نیست که واحدهای مسکن مهر تخریب می‌شود یا اینکه واحدهای مسکونی جدیدی همچون این طرح ساخته می‌شود و بازهم جای آن باید کشور متحمل تورم 42درصدی شود؟

در حالی که شش سال از ساخت و ساز جدی واحدهای مسکونی مهر می‌گذرد و قرار بود هرساله دولت حداقل 500هزار تا یک میلیون واحد مسکونی بسازد، دولت نهم و دهم توانست پس از شش سال دو میلیون واحد مسکونی که هنوز هم تعدادی از آنها منتظر آب و برق هستند را به متقاضیان تحویل دهد.

پس از سرشماری نفوس و مسکن سال 85 مقرر شد هرساله حدود 500 هزار تا یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، چرا که نیاز کل کشور به ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است.

حالا نزدیک به هشت سال از این موضوع می‌گذرد و در آخرین اظهارات وزارت راه و شهرسازی هنوز هم موضوع کمبود یک میلیونی مسکن و نیاز کشور مطرح است. این درحالی است که دراین مدت فقط دو میلیون واحد مسکونی ساخته شده و به گفته وزیر راه و شهرسازی کشور با تورم 42درصدی از کنار اعطای کمک هزینه خرید این واحدهای مسکونی متحمل شده‌ است.

سال گذشته نیز با روی کار آمدن دولت یازدهم و با اولین گلایه رئیس جمهور مبنی بر خوابگاه بودن این واحدهای مسکونی، نطق دیگر مسئولان هم باز شد و هریک در هرتریبونی که داشتند گلایه‌های خود را از بابت مسکن مهر اعلام کردند. برخی گفتند به جای این همه هزینه‌ای که در مسکن مهر شد می‌توانستیم به نوسازی واحدهای مسکونی موجود در شهرستان‌ها بپردازیم و برخی دیگر نیز گفتند که این طرح خوب بود اما به بدترین شکل اجرا شد .

دراین زمان محمدرضا باهنر ، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که ساخت این تعداد واحد مسکونی به گونه‌ای بود که هر یک از ایرانیان به طور غیر مستقیم ماهانه 100هزار تومان بابت تورم به وجود آمده از ساخت این واحدها در سبد خانوارشان پرداخت کردند .

حالا با وجود تورم ناشی از این طرح و ساخت این همه واحد مسکونی که گفته می‌شود در برخی بیابان‌ها و مناطق دور از شهر هم ساخته شده‌اند ، مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمانمی‌گوید :  برخی مساکن مهر حتما تخریبی‌اند، چرا که از ابتدا بنای کار مطابق اصول فنی نبوده است و الان گرفتار شده‌ایم.

وی که در حاشیه نشست هیات رئیسه نظام مهندسی ساختمان کشور سخن می‌گفت،  با بیان این‌که مسئولیت مساکن مهر را به عهده نمی‌گیریم اظهار کرده است: مسکن مهر در بعضی استان‌ها با کیفیت خوب و در برخی موارد بد ساخته شده است. برخی مساکن مهر حتما تخریبی‌اند، چرا که از ابتدا بنای کار مطابق اصول فنی نبوده است و الان گرفتار شده‌ایم. بهتر است از همین الان برای واحدهای مسکن مهری که در سازه استحکام لازم را ندارند، تصمیم‌گیری کنیم.

او تاکید کرد: برای مساکنی که نازک کاریشان خراب است می‌شود کاری کرد اما آنهایی که سازه‌شان خراب است نباید رها شوند و باید همین الان برایشان تصمیم‌گیری کرد، چرا که نظارت واقعی بر نحوه ساخت آنها صورت نگرفته و عده‌ای از مهندسان ناظر امضاء فروشی کرده‌اند.

گرچه پیش‌تر این نوع تخریب واحدهای مسکونی به دلیل مشکلات فرهنگی و ساخت‌و‌ساز در دیگر کشورها هم رخداده است، اما باید توجه کرد که در این مدت می‌شد به جای ساخت دو میلیون واحد مسکونی تعداد زیادی واحد مسکونی در شهرستان‌ها را بازسازی کرد.

 یکی از کارشناسان مسکن در گفت گو با "اقتصاد نیوز "نیز گفت که تخریب و بازسازی واحدهای مسکونی در فرانسه در حدود 40 سال گذشته اجرا شد اما در همین کشور در کنار ساخت‌و‌سازهای انبوه ، صنعت اجاره‌داری نیز فعال شد .

به گفته محمدعلی پورشیرازی مهمترین کاری که باید دولت‌ها در ساخت‌و‌ساز انبوه مسکن انجام دهند، فعالسازی اجاره‌داری است و در این جا است که مردم تصمیم می‌گیرند مالکیت واحد مسکونی راداشته باشند یا اجاره‌نشینی را انتخاب کنند .

 وی  بابیان اینکه متاسفانه نه‌تنها این صنعت در کنار ساخت‌و‌ساز مسکن مهر فعال نشد، بلکه این طرحی که می‌شد به بهترین نحو اجرا شود به بدترین شکل اجرایی شد افزود: بیشتر جوامع ساخت‌وساز انبوه مسکن همچون مسکن مهر را داشتند اما هرگز با این مشکلات مواجه نبودند،طرح مسکن فرانسه، طرح مارشال در آلمان و طرح ‌های مسکن در آمریکا همگی توانستند تعادل بازار و ثبات ساخت و ساز را ایجاد کنند.

به گزارش "اقتصاد نیوز" نه تنها ترکان بلکه بسیاری از مسئولان دولت یازدهم هم از نحوه ساخت‌و‌ساز مسکن مهر گلایه دارند، اما جالب است که برخی از این مسئولان در دولت قبلی هیچ اظهار نظری درباره ساخت این واحدهای مسکونی نداشتند و با شنیده شدن گلایه‌های روحانی ازخوابگاه بودن این واحدها همگی گلایه‌های خود را اعلام کردند. 

حالا نیز دو میلیون واحد مسکونی در اطراف شهرها ساخته شده‌است، برخی از آنها آب و برق ندارند و برخی راه مناسب برای رفت‌و آمد. با گذشت هر روز  مشکلات مسکن مهر از هر طرف پدیدار می‌شود و انگار داستان این واحدهای مسکونی تمامی ندارد. 

لینک‌های مرتبط را در زیر بخوانید : 

برنامه‌های آخوندی برای خانه اولی‌هاتابلوی ورود ممنوع انبوه‌سازان ایرانی به خارجی‌ها