کدخبر: ۱۰۳۹۷۶ لینک کوتاه

پالایشگاهی معطل ۳ سرمایه گذار

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی عنوان کرد که توسعه پالایشگاه آناهیتا معطل سه سرمایه گذار است.

فارس نوشت:

عباس کاظمی با بیان اینکه فقط پالایشگاه‌های آناهیتا، هرمز و هشت پروژه سیراف در دستورکار پالایش و پخش برای توسعه ظرفیت پالایشی کشور هستند، گفت: درباره احداث شش پالایشگاه جدید در جزیره قشم به ما اطلاعاتی ارائه نشده است.

او تاکید کرد: مجوز خوراک و تخصیص نفت خام و میعانات گازی از طرف معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت اعطا می‌شود و توجیه اقتصادی پالایشگاه را خود سرمایه‌گذاران باید بسنجند و پالایش و پخش در این مساله دخالتی ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: قبلاً مجوزهایی درباره احداث پالایشگاه‌های میعانات گازی در قشم داده شده بود، اما فعالیتی در این مورد انجام نشده است و جدیدا هم تحول خاصی به ما گزارش نشده است.

کاظمی با بیان اینکه احداث پالایشگاه آناهیتا منتظر سرمایه‌گذاران است تا سرمایه لازم را تامین کند، اضافه کرد: درباره این پالایشگاه فعالیت‌های مهندسی و تحصیل زمین انجام شده و سرمایه‌گذاران یعنی صندوق بازنشستگی نفت، شستا و صندوق بازنشستگی کشوری باید برای شروع کار همت کنند.

او با بیان اینکه پالایشگاه‌های موجود برای توصیه ظرفیت مجوزی درخواست نکرده‌اند، گفت: پالایشگاه‌ها توسعه کیفی را دنبال می‌کنند و به دلیل اینکه استانداردهای کیفیت فرآورده‌ها در حال تغییر است، در همه پالایشگاه‌ها توسعه کیفی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: فقط پالایشگاه‌های آناهیتا، هرمز و هشت پروژه سیراف در دستورکار پالایش و پخش برای توسعه ظرفیت پالایشی کشور هستند.