کدخبر: ۱۰۴۱۸۷ لینک کوتاه

خودروهای وایرلس به بازار می آیند

«خودروهای مرتبط» می توانند به صورت وایرلس (بی سیم) با یکدیگر و همچنین با سیستم های مدیریت ترافیک ارتباط برقرار کنند و از سوی دیگر، امکان این را خواهند داشت که از برخورد با عابران پیاده و دیگر خودروها اجتناب کرده و خود، جای پارکشان را بیابند.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

 از زمانی که هنری فورد یک قرن پیش خودرو را به کالایی با تولید انبوه تبدیل کرد، این کالا مزایای بسیاری با خود به همراه آورده و مردم در همه‌جای دنیا از محاسن آن بهره‌مند شده‌اند.

«خودرو» رشد اقتصادی را تقویت کرده، تحرک اجتماعی را افزایش داده و لحظات خوشی را برای مردم فراهم کرده و بنابراین اصلا تعجبی ندارد که مردم چنان اشتیاقی به خودرو پیدا کرده‌اند که اکنون یک میلیارد اتومبیل در جاده‌های جهان در حرکت است.

با این وجود، خودرو مشکلاتی را نیز ایجاد کرده که نمی‌توان از آنها چشم پوشید. از جمله اینکه هوا را آلوده کرده، ترافیک به وجود آورده و به واسطه تصادفاتی که همواره رخ داده و می‌دهد، مردم را به کشتن نیز داده است.

بنا بر آماری که منتشر شده، سالانه در تصادفات جاده‌ای جهان 24/1 میلیون نفر کشته و 50 میلیون نفر مجروح می‌شوند. همچنین رانندگان و مسافران سالانه حدود 90 میلیارد ساعت در ترافیک وقت تلف می‌کنند. این پایان دردسرهای خودرو نیست، چه آنکه در شهرهای مملو از خودرو، یک سوم بنزین مصرفی نیز برای یافتن جای پارک به هدر می‌رود.

با همه اینها اما یک تکنولوژی نوظهور، رانندگی را ایمن‌تر و پاک‌تر خواهد کرد و همچنین احتمال سرقت خودرو را کاهش خواهد داد. تکنولوژی جدید قرار است در «خودروهای مرتبط» ظهور پیدا کرده و خود را نشان بدهد، خودروهایی که البته ممکن است در نهایت به خودروهایی بدون راننده تکامل پیدا کنند.

اما «خودروهای مرتبط» به چه خودروهایی گفته می‌شود؟ پاسخ این است که این خودروها می‌توانند به صورت وایرلس (بی‌سیم) با یکدیگر و همچنین با سیستم‌های مدیریت ترافیک ارتباط برقرار کنند. از سوی دیگر، «خودروهای مرتبط» امکان این را خواهند داشت که از برخورد با عابران پیاده و دیگر خودروها اجتناب کرده و خود، جای پارکشان را بیابند.

در حال حاضر بخشی از این تحول در جریان است، اما هنوز برای کامل شدن آن، به زمان بیشتری نیاز داریم. بسیاری از خودروهای جدید هم‌اکنون مجهز به تجهیزاتی هستند که به آنها امکان می‌دهد فاصله با دیگر خودروها را حفظ و به طور خودکار در محدوده سرعت بزرگراه بمانند و جای پارک را نیز تشخیص دهند و در آن پارک کنند. این در حالی است که خودروهای موردنظر، در آینده به سیستم‌های موبایل مخابرات هم متصل خواهند شد.

به عبارت بهتر، با اتصال سیستم‌های موبایل مخابرات، به‌زودی همه خودروهای جدید در اروپا باید بتوانند در صورت تشخیص تصادف از طریق سنسورهایشان حوادث مربوطه را به مراکز اورژانس اطلاع دهند. هم‌اکنون کشور آسیایی سنگاپور در این زمینه پیشتاز بوده و برای روان کردن ترافیک در ساعات شلوغ از ابزار گوناگون استفاده می‌کند.