کدخبر: ۱۰۴۴۳۲ لینک کوتاه

تاخیر ۳ماهه در ارائه گزارش کیفیت بنزین

در حالی که قرار بود کمیسیون بهداشت به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، گزارشی را در مورد کیفیت بنزین تولید شده در واحدهای پتروشیمی تهیه کند، بعد از گذشت سه ماه این گزارش هنوز ارائه نشده است.

تسنیم نوشت:

بعد از این که شرکت ملی پالایش و پخش و سازمان حافظت محیط زیست، بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها را عامل افزایش سرطان در کشور اعلام کردند، اواخر خرداد ماه، کمیسیون بهداشت و درمان با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، بررسی جامعی درباره موضوع آلایندگی بنزین‌های تولید داخل و تاثیر آن بر سلامت مردم را در برنامه کاری خود قرار داد.

بر این اساس اول تیرماه کمیسیون بهداشت برای بررسی این موضوع از برخی دستگاه‌ها مانند سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی ایران، واحدهای پتروشیمی‌، برخی از مؤسسات دانش بنیان و مرکز پژوهش‌های مجلس دعوت کرد تا مستندات خود را به این کمیسیون ارسال کنند.

همچنین دبیر نظارتی کمیسیون بهداشت و درمان مأمور جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز شد تا بعد از گردآوری مستندات، با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه، جمع‌بندی نهایی درباره آلاینده بودن یا نبودن بنزین‌ پتروشیمی صورت گیرد. قرار است پس از تهیه گزارش کمیسیون بهداشت درباره کیفیت بنزین تولید شده به کمک واحدهای پتروشیمی، گزارش مورد نظر در صورت صلاحدید رئیس مجلس در صحن علنی قرائت شود.

با وجود گذشت سه ماه از گذشت دستور رئیس مجلس شورای اسلامی، تهیه این گزارش با تاخیر روبه‌رو شده و هر بار ارائه آن به آینده موکول می‌شود؛ پیش از این نیمه تیرماه و مردادماه به عنوان زمان ارائه این گزارش اعلام شده بود.

حسینعلی شهریاری؛ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیش از این درباره علت تأخیر در ارائه این گزارش به تسنیم گفته بود: "به دلیل این که تصمیم گرفته شد گزارش براساس منابع مستند تهیه شود، همچنان منتظر اسناد مورد نیاز برای جمع‌بندی نهایی گزارش هستیم."