کدخبر: ۱۰۴۴۷۴ لینک کوتاه

در صورت تعلل ۳ ماهه باید پرداخت شود

خسارت ۲۰۰ میلیون دلاری پاکستان به ایران

در حالی که مذاکرات ایران و پاکستان برای به نتیجه رساندن خط لوله صلح هنوز هم به نتیجه نرسیده، برخی گزارش ها حاکی از آن است که در صورت معطل ماندن قرارداد تا سه ماه آینده، پاکستان باید ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار جریمه به ایران بپردازد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، هرچند که از زمان آغاز فعالیت دولت یازدهم، وزیر نفت اعلام کرده بود که به پیشروی قرارداد خط لوله صلح امیدی ندارد اما این مذاکرات همچنان ادامه یافت.

با این حال با نرسیدن به نتیجه مشخص در مذاکرات دو جانبه میان ایران و پاکستان، ایسنا گزارشی منتشر کرده که نشان از لزوم پرداخت خسارت 200 میلیون دلاری در ماه از سوی پاکستان دارد.

این گزارش در عین حال به این مسئله اشاره کرده است که پیشنهادات جدید از سوی پاکستان برای اجرایی شدن عملیات واردات گاز از ایران در حالی به زودی در تهران مورد بررسی قرار می‌گیرد که زمزمه متوقف شدن خط لوله صلح به گوش می‌رسد و این در حالی است که طبق قرارداد اولیه بین دو کشور، اگر تا سه ماه آینده جریان صادرات گاز به پاکستان عملیاتی نشود، این کشور باید ماهانه 200 میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

در عین حال، زنگنه پیش از این نیز عنوان کرده بود که "دبه" در معاملات از اجزای غیرقابل انکار معاملات نفتی است. به نتیجه نرسیدن مذاکرات نفتی میان ایران و پاکستان را نیز باید یکی از همین دبه‌های صورت گرفته در معاملات دانست. ایران پیش از این نیز نتوانسته است خسارت تاخیر نکردن شرکای نفتی خود را به دست آورد و حالا باید دید که با پاکستان چه برخوردی خواهد داشت.