کدخبر: ۱۰۵۲۱۶ لینک کوتاه

تصمیم جدید برای بیمه کارگران ساختمانی

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی سازمان تامین اجتماعی را مکلف کردند تا کارگران ساختمانی را بیمه کنند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، امروز در مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی که به دلیل ایرادات وارده از سوی شورای نگهبان اعاده شده بود، در جلسه  بحث و بررسی و اصلاح شد.
  
نمایندگان ماده 5 این قانون را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح و در این راستا سازمان تامین اجتماعی را مکلف کردند هفت درصد حق بیمه را از کارگران ساختمانی دارای پروانه مهارت و اشتغال مشمول ماده یک قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی و معادل 12 درصد مجموع عوارض و درآمد ناشی از صدور پروانه ساختمان به شهرداری و دیگر مراکز صدور پروانه ساختمانی که به عنوان سهم کارفرماست را از مالک دریافت و کارگران مذکور را بیمه کنند.

تسنیم نیز در خبرخود آورده است که وکلای ملت به منظور تامین نظر شورای نگهبان تبصره یک ماده 5 طرح اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی را حذف کردند.

در این تبصره آمده بود مابه‌التفاوت ناشی از اجرای این حکم جهت پوشش 20 درصد حق بیمه سهم کارفرما تمامی کارگران ساختمانی بعد از اعلام سازمان تامین اجتماعی و پس از تایید وزارت کشور از محل عوارض موضوع بندهای ج و د ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده از طریق سازمان امور مالیاتی کشور تامین و به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می‌شود که این تبصره با نظر نمایندگان حذف شد.

بهارستان‌نشینان در ادامه تبصره 4 ماده 5 این طرح را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند که براساس این تبصره مراکز دینی از قبیل مساجد و تکایا، حسینیه‌ها، دارالقرآن‌ها از پرداخت 20 درصد سهم کارفرما معاف بوده و سهم کارفرما از محل ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی تامین شود.