کدخبر: ۱۰۵۷۹۳ لینک کوتاه

راهکاری برای نصف شدن قیمت مسکن

 عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این که ضرورت کنونی بخش مسکن کشور ملی اعلام شدن زمین توسط رئیس جمهوری یا وزیر راه و شهرسازی است، گفت: با این کار قیمت مسکن ۵۰ درصد کاهش می یابد.

تسنیم نوشت:

علیرضا خسروی با بیان این‌که باید سالانه 1000 کیلومتر خط‌آهن در کشور ساخته می‌شد، بیان کرد:‌ این در حالی است که 100 تا 120 کیلومتر ساخته است، از سوی دیگر در جذب فاینانس نیز عملکرد خوبی مشاهده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: همه کشورهایی که در رکود تورمی بوده‌اند از دروازه مسکن از این وضعیت بیرون آمده‌اند، نه زمین، نه مصالح و نه افراد فعال در این بخش تحریم نیستند بنابراین بخش مسکن هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به قانون ساماندهی مسکن گفت: در این قانون می‌توان زمین را به انبوه‌سازان واگذار کرد و پس از ساخت واحدها به نسبت سهم خانه به دولت واگذار می‌شود.

خسروی تاکید کرد: 50 درصد خرید خانه در حال حاضر مربوط به زمین است، زمانیکه زمین را حذف کنیم قیمت مسکن نصف شده و ارزان می‌شود. وضعیت کنونی جامعه مانند بیماری است که نیازمند شوک دارد.

وی تصریح کرد:‌پیشنهاد ما این بود زمین را ملی اعلام کنند، چگونه شد که ما توانستیم صنعت نفت را ملی کنیم. در بسیاری از کشورها این کار را کرده‌اند و با این کار عطش بازار مسکن می‌خوابد، یعنی به‌ یکباره قیمت ساختمان نصف می شود و برای مالک نگهداری آن مقرون به‌صرفه نیست.