کدخبر: ۱۰۵۸۴۰ لینک کوتاه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

۷۰ درصد زمان دولت صرف خنثی کردن توطئه ها می شود

علی ربیعی با بیان اینکه هزار روز دیگر از عمر دولت باقی مانده است گفت: باید ۷۰ درصد از کل این زمان را به خنثی کردن توطئه ها اختصاص دهیم.

به گزارش «اقتصادنیوز»،‌ علی ربیعی که در دومین روز همایش «توسعه و عدالت آموزشی» سخن می‌گفت، با اشاره به ثبت‌نام شش میلیون نفر برای بیمه سلامت در سال 93 عنوان کرد: از این تعداد غالباً فقرای شهری بوده‌اند که ثبت‌نام کرده‌اند. دولت در مقابل فقر سلامت گام‌های موثری را برداشته و باید به مبارزه‌ با چنین پدیده‌ای اقدام کند. در این موضوع فقر آموزشی و فقر درآمدی اقتصادی یک بحث است و بحث دیگر موضوع عدم توازن‌هاست.

او با اشاره به نسبت میانگین مخارج در خانواده‌های باسواد نسبت به خانواده‌های بی‌سواد افزود: نسبت این میانگین در خانواده‌های باسواد بیشتر است و به طور ناخواسته و طبیعی توزیع درآمد به سمت این خانواده‌ها گرایش پیدا می‌کند.

او با اشاره به دو مطالعه‌ای که در سطح وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است، بیان کرد: در دو مطالعه‌ای که از سال 83 تا 85 و مطالعه دیگری که از 85 تا 90 انجام شده است، نتایج نشان می‌دهد فقر شهری رو به افزایش است.

وی با اشاره به ناهمسانی شناختی در مورد اقشار حاشیه‌نشین شهری اضافه کرد: این قشر بیشتر در معرض معترضان اجتماعی هم قرار می‌گیرند.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تجزیه فقر بر حسب جنسیت کاملاً متفاوت است. زنان سرپرست خانواده نسبت به مردان سرپرست خانوار درآمد کمتری دارند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: اثر رشد اقتصادی بر کاهش فقر در میان خانواده‌های باسواد یا باسوادها بیشتر از بی‌سوادهاست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تعریف شاخص اعتدال گفت: همواره در سطح اجتماعی و مدیریت کشورمان با موضوع نبود توازن‌های ساختاری مواجه بوده‌ایم و اعتدال یعنی توازن ساختاری. نبود توازن‌های ساختاری به نبود توازن زیست‌محیطی، نبود توازن مرکز-پیرامون، نبود توازن مصرف-تولید و نبود توازن در سطوح آموزشی بازخواهد گشت. آموزش سهم مهمی در توسعه یک کشور دارد و در سه سطح قابل تقسیم است. اول سطح کلی سواد یا سواد موثر است که در آن فرد به این موضوع توجه می‌شود که برای زیستن در دنیای امروز باید توسط این سواد موثر تجهیز شده و آمادگی داشته باشد در دنیای امروز زیست کند.

وی ادامه داد: دومین سطح سواد شامل سطح سواد فنی و حرفه‌ای است که شغل موثر با معاش کافی از ویژگی‌های این سطح سواد است. سومین سطح سواد هم سطح سواد نظری- علمی است که این نوع از سطح سواد پیش‌برنده علم است.

او با اشاره به سخنان دوست دیرین خود، سعید حجاریان گفت، هزار روز دیگر از عمر دولت باقی‌مانده است. اما به قول حجاریان باید 70 درصد از کل این زمان را به خنثی‌کردن توطئه‌ها اختصاص دهیم و ما باید این نبود توازن‌های ساختاری را که به صورت توطئه به ما فشار می‌آورد را خنثی کنیم.