کدخبر: ۱۰۶۰۷۳ لینک کوتاه

در گفت وگو با «اقتصادنیوز» عنوان شد:

اقتصاد سبز را فراموش کردیم

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت معتقد است: در کشور ما آن طور که باید به اقتصاد سبز توجه نمی شود و فرهنگ استفاده از محصولات ارگانیک نیز جا نیافته است.

آرمان خالقی در گفت‌وگو با «اقتصادنیوز»، در خصوص وضعیت اقتصاد سبز در کشور گفت: از نظر مسائل زیست‌محیطی دارای اقتصاد سبزی هستیم که در عین حال با رشد اندکی مواجه شده و اهمیتی که باید به آن داده نشده است.

به گفته وی، صنعت سبز وقتی اهمیت پیدا می‌کند که مشتری،‌ مردم و آنهایی که در راس اتخاذ تدابیر هستند، اهمیت ویژه‌ای به تولیدکننده دهند و توجه‌شان به دستگاه‌های محیط زیستی بیشتر شود.

خالقی معتقد است: در شرایطی که ما محصولات ارگانیک را نمی‌شناسیم و مصرف‌کننده‌اش نیستیم، طبیعی است که محصول ارگانیک با محصول غیرارگانیک تفاوتی برایمان ندارد. زمانی هم که این محصولات برای مصرف‌کننده اهمیت نداشته باشد، تولیدکننده رغبت کافی برای تولید را از دست می‌دهد.

این عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در زمینه محصولات ارگانیک استانداردهای بین‌المللی را داریم و همین مسئله نشان می‌دهد که واحد تولیدی فعالیت خود را به خوبی انجام می‌دهد. اما در این میان زمانی که فرقی میان این محصول با دیگر محصولات قائل نیستیم، چگونه می‌توان از تولیدکننده آن حمایت کرد. این در حالی است که هزینه تولید محصولات ارگانیک بیشتر از دیگر محصولات است و تولیدکننده باید انگیزه کافی برای تولید آن را داشته باشد.

وی ادامه داد: باید در این میان مسائل فرهنگی صورت گیرد تا فرهنگ استفاده از این نوع محصولات در میان مصرف‌کنندگان بیشتر شود. محصولات ارگانیک یعنی محصولاتی بدون استفاده از کود و سم یا استفاده حداقلی از آنها. وقتی متقاضی به سمت استفاده از این محصولات برود، بازار محصولات ارگانیک گرم می‌شود و همین مسئله رقابت در این حوزه را بیشتر می‌کند.

به اعتقاد خالقی، نباید فراموش کرد که تولید محصولات ارگانیک، بار مالی بیشتری دارد، چرا که سم یا کود استفاده نمی‌شود یا ضایعات محصول بالا می‌رود. به هر حال وقتی متقاضی زیاد باشد، تولیدکنندگان بیشتری به سمت تولید محصولات ارگانیک می‌روند و مردم نیز بیشتر از آن استفاده می‌کنند.