کدخبر: ۱۰۷۱۴۷ لینک کوتاه

۲.۵ میلیاردی که ناکافی اما رضایت بخش است!

سهم اقلیت ها از بودجه؛ تنها ۰.۰۰۱ درصد

نماینده های اقلیت های دینی هرچند عنوان می کنند بودجه سالانه ۲.۵ میلیارد تومانی برای این اقشار کافی نیست اما از در نظر گرفتن بودجه به این بخش ابراز رضایت می کنند. این میزان تنها یک هزارم درصد از کل بودجه عمومی کشور در امسال است.

ابراهیم علیزاده: هنگام بودجه نوشتن معمولاً وقتی اعتبار هر بخشی را کاهش می‌دهند نماینده‌های آن بخش‌ مختلف شروع به گلایه می‌کنند. برای هر استان نماینده آن استان و برای نهادهایی مانند صدا و سیما و مراکز دیگر معمولاً روسای آن نهاد گلایه می‌کنند که چرا بودجه آنها کاهش یافته است. اما گاهی آن قدر منابع وعده داده شده غیرواقعی است که نماینده‌های هر بخشی تنها می‌گویند منابع را ولو کاهش یافته نسبت به گذشته فقط بدهند. اتفاقی که برای نماینده‌های بخش‌های اقلیت‌های دینی و مذهبی در سال گذشته هنگام نوشتن بودجه امسال رخ داد.

آنها که گویا در سال‌های گذشته اعتبارهای در نظر گرفته شده برای اقلیت‌ها را در واقعیت ندیده بودند وقتی در اولین بودجه دولت روحانی سهم‌شان کاهش یافت تنها یک درخواست را مطرح کردند و آن این بود که اگر همین رقم پایین داده شود هم راضی هستند.

کارن خانلری، نماینده ارامنه تهران در مجلس درباره بودجه تخصیصی سال 93 در گفت‌وگویی گفته بود: «امسال این بودجه به 2.5 میلیارد تومان کاهش یافته که استدلال دولت برای این مبلغ به نظر بنده منطقی و صحیح است، چرا که بودجه را براساس یک نگاه واقع‌‌گرایانه در نظر گرفته‌اند و معتقدند بودجه باید برمبنای مقادیر واقعی بودجه جاری بسته شود. حال آن که سال‌های قبل که بودجه پنج میلیارد تومان بود، در بهترین شرایط حدود 40 تا 50 درصد آن پرداخت می‌شد. سال 92 بودجه تخصیصی تنها 1.5میلیارد تومان بود که هنوز هم پرداخت نشده است. بنابراین به عقیده بنده، بودجه 2.5 میلیاردی به شرط پرداخت کامل، یک رقم قابل قبول است.»

اما اگر کل منابع بودجه عمومی تصویب شده برای بودجه امسال را در نظر بگیریم به سهم یک‌هزارم‌درصدی این اقشار از کل منابع بودجه عمومی می‌رسیم. این رقم را با توجه به منابع عمومی 210 هزار میلیارد‌تومانی بودجه سال 93 می‌توان برآورد کرد. این در حالی است که از نظر جمعیتی سهم اقلیت‌ها از کل جمعیت کشور 0.27 درصد است.

هر چند در آخرین سرشماری یعنی سرشماری سال 90 به تفکیک مذهب آمار جمعیتی ایران اعلام نشده اما در سرشماری سال ۱۳۸۵، کل جمعیت ایران 70 میلیون و 495 هزار و 782 نفر اعلام شده بود که از این تعداد 192 هزار و 724 نفر زرتشتی، مسیحی، کلیمی و سایر ادیان بوده‌اند.

در واقع با وجود سهم 0.27‌درصدی جمعیت اقلیت‌ها در ایران اما در آخرین بودجه کشور آنها سهم یک‌هزارم‌درصدی داشته‌اند. البته به نظر می‌رسد نماینده‌های این اقشار از این که در بودجه سهمی برای آنها در نظر می‌گیرند هم رضایت دارند، چرا که تا قبل از 1384 همین سهم ناچیز هم در بودجه لحاظ نمی‌شد.

با این حال این اقشار پنج نماینده در مجلس دارند که با توجه به حضور 290 نماینده در مجلس از این نظر سهم آنها قابل توجه‌تر می‌شود و به 1.72 درصد می‌رسد. همین چند نفر هم معمولا بیشترین موضع‌گیری‌ها را نسبت به مسائل مربوط به این قشر دارند که یکی از مهم‌ترین موضع‌گیری‌های اخیر آنها انتقادهایی بود که نسبت به مصرف همین اندک بودجه این اقشار مطرح شد.

سوم اردیبهشت‌ماه امسال، روبرت بگلریان، نماینده مردم ارامنه در نطق میان دستور خود خطاب به وزیر کشور گفت: ما می‌خواهیم بدانیم که بودجه اقلیت‌ها دقیقاً به کجا می‌رود و به دست چه کسانی می‌افتد. البته به نظر می‌رسد با تغییر دولت آنها کمی امیدوار شده‌اند و اخیراً یوناتن بت کولیا، نماینده‌ آشوریان به روزنامه ایران گفته بود: دولت یازدهم تا این لحظه بیشترین کمک را به اقلیت‌های دینی داشته است.

ـ جدول اظهار نظر چند نماینده و کارشناس اقتصادی درباره موضوع بودجه اقلیت‌ها

نام(سمت)

توضیح

کارن خانلری(نماینده ارامنه در مجلس)

تخصیص بودجه مهمتر از میزان آن است. در کشور ما احترام به اقلیت‌ها، رویه‌ای است که باعث مباهات ماست و حالا شاید مقدار بودجه زیاد نباشد اما همین مقدار هم باعث افتخار ملی ماست.

سیامک مره‌صدق(نماینده کلیمیان در مجلس)

هرچند میزان در نظر گرفته شده معمولا به همه نیازهای این اقشار پاسخ نمی‌دهد اما چون به صورت نمادین است برای ما ارزشمند محسوب می‌شود.

آلبرت بغزیان،  اقتصاددانان

علت پایین بودن میزان بودجه اقلیت‌های کشور ‌ به مسئولان دولتی و به نهادهایی مانند سازمان مدیریت ارتباط ندارد و تنها به واسطه انجام نشدن برخی اقدامات مناسب توسط نماینده‌های این اقشار این اتفاق رخ می‌افتد.

بیژن رحیمی دانش(کارشناس سابق سازمان برنامه)

 

حاضر معمولا در بخش‌های بودجه عمومی این موارد دیده نمی‌شود که تک تک نیازهای اقلیت‌های دینی و مذهبی بررسی شود تا مشخص باشد هر بخشی از نیازهای اقلیت‌ها چه میزان بودجه می‌خواهد.