کدخبر: ۱۰۷۴۶۱ لینک کوتاه

علی رحمانی در گفت وگو با اقتصادنیوز مطرح کرد:

ریشه یابی رفتار هیجانی سهامداران/بازار به شرایط عادی بازمی گردد

مدیر عامل پیشین بورس می گوید: به نظر می رسد به زودی تب ناشی از هیجانات بر نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای فروکش می کند و به زودی بازار به شرایط عادی بازمی گردد. در حال حاضر سیاست های دولت در بودجه سال ۹۴ برای بازار سهام بسیار مهم است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، ریز شاخص بورس تحت تاثیر جو روانی ناشی از نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای که از اواخر هفته گذشته آغاز شد همچنان ادامه دارد و با آغاز معاملات هفته جاری  830 واحد کاهش یافت و به کانال 73 هزار واحدی سقوط کرد. در حالی که کارشناسان بازار سهام افت شاخص بورس را موقتی دانسته‌اند و معتقدند به زودی تب هیجانی سهامداران فروکش خواهد کرد و بازار به حالت عادی بازمی‌گردد.

اما ادامه دار شدن این روند با آغاز معاملات در هفته جاری باعث نگرانی فعالان تالار شیشه‌ای شده است. با این حال علی رحمانی، مدیر عامل پبشین بورس تهران اعتقاد دارد که رفتار هیجانی سهامداران از به نتیجه نرسیدن مذاکرات طبیعی است و به نظر می‌رسد این روند مقطعی است و بازار به روند عادی خود پس از مدتی برمی‌گردد.

رحمانی به «اقتصادنیوز» می گوید: بازار سرمایه به نوعی بازار انتظارات است. قیمت‌های سهام شرکت در حقیقت ارزش انتظارات آتی است. طبیعی است رویدادهای سیاسی و اقتصادی در این بازار تاثیرگذاری بالایی داشته باشد. به ویژه در رویدادهایی که فعالان بازار پیش‌بینی‌های خود را بر اساس آنها انجام می‌دهند و اگر برخلاف جهت پیش‌بینی آنها نتیجه آن رویدادها حاصل شود به سرعت بر بازار اثر می‌گذارد و باعث بروز رفتارهای هیجانی می‌شود.

او تاکید دارد که مذاکرات هسته‌ای با توجه به اینکه در ایجاد ثبات اقتصادی و کاهش هزینه‌های معاملات، تاثیر مستقیمی دارد طبعاً اعلام خبر تمدید و انتظار برای یک دوره بیمه و امید دیگر باعث سرخوردگی سهامداران شود.

به گفته این کارشناس بازار سهام، با توجه به انتشار حجم بالای خبرهای مثبت از مذاکرات در روزهای قبل از اعلام نتایج وین سهامداران انتظار داشتند در این دوره مذاکرات هسته‌ای به سرانجام برسد و توافق حاصل شود و افزایش انتظار سهامداران و خوش‌بینی‌های آنها باعث شد در روزهای قبل از اعلام نتیجه مذاکرات به میزان قابل توجهی خرید کنند.

او می افزاید: آنها تصور می‌کردند این بار توافق قطعی است اما با اعلام خبر تمدید دوباره مذاکرات و باز هم اینکه باید سهامداران بورس چشم‌انتظار در یک دوره بیم و امید بمانند تا شاید چند ماه بعد توافق حاصل شود، طبیعی بود که بازار سهام واکنش منفی نشان دهد. براین اساس اعلام عدم توافق و تمدید دوباره مذاکرات باعث شد بسیاری در روز سه‌شنبه هفته گذشته دست به فروش بزنند.

رحمانی معتقد است که افزایش انتظارات در بازار سهام بر نتیجه رسیدن مذاکرات ریزش بورس را رقم زد، چرا که انجام توافق هسته‌ای و گشایش در سیاست خارجی ایران برای بازار سرمایه بسیار مهم است.

وی می‌گوید: نمی‌توان انتظار داشت چون باز هم مذاکرات تمدید شده است اثر معکوس در بازار نگذارد. وقتی پیش‌بینی‌ها با توجه به انتظارات ایجاد‌ شده درست از آب در‌نیاید بازار سهام سریعاً واکنش نشان می‌دهد.

این کارشناس بازار سهام وضعیت فعلی بازار سهام را مقطعی می‌داند و می‌گوید: به نظر می‌رسد به زودی بازار به شرایط عادی بازگردد. در حال حاضر سیاست‌های دولت در بودجه سال 94 برای بازار سهام بسیار مهم است. اینکه دولت قیمت نفت و دلار را چگونه تعیین خواهد کرد و چه سیاست‌هایی در جهت خروج از رکود در بودجه پیش‌بینی می‌کند تا شرایط کسب و کار به نفع فعالان اقتصادی باشد و هزینه‌های جدید بر صنایع تحمیل نشود، طبیعی است که اثر مثبتی بر بازار سهام می‌گذارد.

او می افزاید: با در نظر گرفتن سیاست‌های بودجه‌ای متناسب با شرایط اقتصادی کشور در این دوره که باز هم بازار در شرایط بیم و امید مذاکرات هسته‌ای قرار دارد می‌توانیم امیدوار باشیم که دوباره بازار سرمایه وارد رونق و حتی با رشد قابل توجه هم مواجه شود.

رحمانی یادآور می‌شود: افزایش نرخ دلار در بودجه می‌تواند اثر مثبت برای شرکت‌های بورسی داشته باشد، چرا که به نفع صنعت و کاهش واردات است و از طرفی باعث می‌شود دولت در شرایط فعلی که به علت تحریم‌های اقتصادی در تامین هزینه‌های خود با کمبود منابع مالی مواجه شده است کمک‌کننده باشد. از طرفی بورس همیشه از افزایش نرخ ارز سود برده است.