کدخبر: ۱۰۷۴۷۸ لینک کوتاه

خسارات پرداختی بیمه در ۷ ماهه امسال چقدر است؟

آمار عملکرد بازار بیمه کشور در هفت ماهه امسال از رشد ۳۷.۴درصدی حق بیمه های تولیدی و رشد ۲۴.۷درصدی خسارت های پرداختی حکایت دارد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، بر اساس آمارهای موجود از فعالیت شرکت‌های بیمه در هفت ماه سال جاری، حجم حق بیمه‌های تولیدی بازار بیمه با ۳۷.۴ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از ۱۱۷.۱ هزار میلیارد ریال رسید. سهم بخش غیردولتی از این مقدار به ۵۶.۲ درصد رسید و ۴۳.۸ درصد دیگر توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شد.

بر اساس این آمار، تعداد بیمه‌ نامه‌های صادره نیز در این مدت با حدود ۱۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود ۲۴.۴ میلیون فقره بود. حدود ۴۱ درصد حق‌بیمه‌های تولیدی به رشته بیمه شخص‌ثالث و مازاد و ۲۳.۲ درصد به بیمه درمان اختصاص داشت. سهم بیمه زندگی نیز طی این مدت به ۹.۳ درصد در پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید.

همچنین در این دوره شرکت‌های بیمه بالغ بر۵۷.۱ هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۲۴.۷ درصد رشد نشان می‌دهد. ۵۰.۵ درصد از خسارت‌های بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شده است.

شرکت‌های بیمه همچنین در این مدت حدود ۱۰.۳ میلیون مورد خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۱۸.۵ درصد رشد داشته است. ۴۰.۶ درصد از خسارت‌های بازار بیمه در رشته بیمه شخص ثالث و مازاد و ۳۱.۹ درصد در رشته بیمه درمان پرداخت شده است. بیمه زندگی نیز حدود ۶.۴ درصد از خسارت پرداختی بازار بیمه سهم دارد.

بنابر اعلام بیمه مرکزی، در این مدت، نسبت خسارت بازار بیمه معادل ۴۸.۸ درصد بود که در مقایسه با سال قبل پنج واحد کاهش نشان می‌دهد.از میان هشت شرکت‌ بیمه که در این مدت سهم عمده از بازار بیمه داشتند (ایران، آسیا، دانا، البرز، پارسیان، معلم، کوثر و کارآفرین؛ هر یک دارای سهم بالاتر از سه درصد و در مجموع نزدیک ۸۲ درصد سهم از بازار)، نسبت خسارت سه شرکت بیمه دانا، ایران و پارسیان (به ترتیب با ۵۵.۷ ، ۵۵.۲ و ۵۲.۵ درصد) بالا‌تر از این نسبت در بازار بیمه است.

- نسبت خسارت چهار شرکت بیمه متقابل کیش، سینا، نوین و دی نیز بالاتر از این میزان در بازار بیمه است (به ترتیب با: ۱۷۲.۴ ، ۱۰۱.۱ ، ۷۶.۶ و ۵۶.۲ درصد).

- دو رشته‌ بیمه درمان و بدنه اتومبیل، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند (به ترتیب با ۶۷.۱ و ۵۷.۴ درصد).

- نسبت خسارت بیمه شخص ثالث و مازاد (با ۴۸.۲ درصد) نزدیک به این میزان در سطح بازار بیمه است.