کدخبر: ۱۰۸۱۸۸ لینک کوتاه

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد:

فولاد چین نگرانی تولیدکنندگان را چند برابر کرد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به افزایش حجم واردات ارزان فولاد از چین هشدار داد و گفت: این امر نگرانی زیادی را برای تولیدکنندگان داخلی به دنبال داشته است.

پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن تولیدکنندگان فولاد نوشت:

بهرام سبحانی افزود: قیمت سنگ‌آهن و هزینه‌های تولید در چین بسیار پایین است به همین دلیل با افزایش حجم صادرات محصولات خود به کشورهای مختلف از جمله ایران مشکلاتی را برای تولیدکنندگان داخلی این کشورها به وجود می آورند.

او تصریح کرد: هزینه‌های تولید در ایران بسیار گران و در نتیجه قیمت نهایی فولاد گران‌تر از محصولات وارداتی است، بنابراین برای رفع معضل افزایش هزینه‌های تولید، درخواست‌های متعددی را به بخش‌های مختلف ارسال کرده، اما هنوز به نتیجه لازم دست نیافته‌ایم.

سبحانی گفت: تولیدکنندگان علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید در صدد رفع مشکلات خود در پرداخت معوقات به نظام بانکی هستند و برای حل این مشکل جلسات مختلفی با بانک مرکزی برگزار شده است.

سبحانی اضافه کرد: مسوولان بانکی با در نظر گرفتن این نکته که معوقات بانکی باعث شده تا تولیدکنندگان امکان فعالیت نداشته باشند، پرداخت سرمایه در گردش را به تولیدکنندگان وعده داده اند.

به گفته رئیس انجمن تولید‌کنندگان فولاد، دولت حداقل می‌تواند با وضع محدودیت واردات فولاد به کشور، مدیریت لازم را برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی به مورد اجرا گذارد.

تولیدکنندگان بخش خصوصی در هفت‌ماهه 93 (فروردین تا مهر)بالغ بر یک میلیون و 107 هزار و 750 تن شمش فولادی داشتند و مجموع تولیدات فولادی آنها در این مدت به رقم سه میلیون و 63 هزار و 700 تن رسید.

بالاترین تولیدات فولادی در این دوره میلگرد با رقم یک میلیون و 866 هزار و 100 تن بود که سهم بیش از 60‌درصدی را در بین تولیدات فولادی بخش خصوصی داشت.

بالاترین میزان تولیدات بخش خصوصی در دوره هفت‌ماهه مربوط به شهریور‌ماه با رقم 167 هزار و 100 تن بود، درحالی که فروردین‌ماه امسال این رقم 143 هزار و 800 بود.

آمار تولید فولاد خام کشور در سال گذشته به 15.6 میلیون تن رسید و مجموع محصولات فولادی نیز 16.5 میلیون تن ثبت شد.