کدخبر: ۱۱۱۲۴۶ لینک کوتاه

پاسخ منفی یارانه‌ای دولت به مجلس/اطلاعات ۱۵ میلیون نفر در دسترس نیست

پس از موافقت کمیسیون تلفیق مجلس با حذف یارانه خانوارهای با درآمد بالای ۲.۵ میلیون تومان به نظر می‌رسد اولین مانع این کار در دسترس نبودن اطلاعات ۱۵ میلیون ایرانی است.

به گزارش اقتصادنیوز، در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده در روزهای اخیر کمسیون تلفیق، این گونه توافق شد که با کسر پنج هزار میلیارد تومان از منابع 42 هزار میلیاردتومانی که دولت برای توزیع نقدی و غیر نقدی پیشنهاد کرده بود، یارانه خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان حذف شود.

با این حال اولین واکنش دولت این بوده که اعلام کرده هفت تا 15 میلیون نفر در هیچ بانک اطلاعاتی حضور ندارند.

رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان را مبهم دانسته و تاکید کرده که اجرای آن موجب اذیت مردم می‌شود.

اکبر ایزدی در مورد اینکه آیا سازمان هدفمندی توانایی شناسایی درآمد خانوارهای یارانه بگیر را داراست؟ به ایسنا گفت: ما امکانات را در اختیار داریم و بانک‌های اطلاعاتی کاملند اما نه به این صورت که بخواهیم برای تمام مردم آن را به کار بگیریم و کل جمعیت را پوشش دهد. اکنون حدود هفت تا 15میلیون نفر در کشور هستند که اطلاعاتشان در هیچ بانک اطلاعاتی وجود ندارد و این مساله بسیار مشکل ساز خواهد بود.

ایزدی متذکر شد: اینکه مصوب شده درآمد بالای 2.5 میلیون تومان از دریافت یارانه حذف شوند دارای ابهام است چرا که ضمن اینکه مشخص نیست منظور درآمد کل خانوار است یا سرپرست، تعداد اعضا یا استان محل سکونت نیز تعیین نشده است. این در حالی است که وضعیت درآمد و هزینه در استان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است؛ به عنوان مثال شرایط تهران با سایر استان‌ها هم سطح نیست.