کدخبر: ۱۱۱۲۶۳ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مطرح شد:

عاقبت امضافروشی مهندسان معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن امضافروشی مهندسان معدن را تکذیب و عاقبت مهندسانی که چنین تخلفی مرتکب می‌شون را مطرح کرد.

هرمز ناصرنیا در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با رد پدیده امضافروشي در بين مهندسان عضو سازمان نظام مهندسي معدن، اظهار کرد: کلیه عملکرد مهندسان معدن در کمیته بررسی طرح‌های اکتشافی استان‌ها پیگیری می‌شود و اگر فردی در طرح‌های معدنی امضافروشی کند، این تخلف طبق آیین‌نامه انضباطی در شورای انتظامی بررسی خواهد شد ولی مشروط بر این است که شاکی نیز وجود داشته باشد.

او افزود: گاهی ممکن است در برخی پروانه‌ها به ندرت مهندسان معدن که صاحب پروانه‌ هستند کار را به فرد دیگری واگذار کرده باشد و آن طرح را فرد دیگری به امضا برساند، این در شرایطی است که به آن فرد اعتماد کافی دارند و کاری طبق اصول قرار است انجام شود. اما به هر حال در فعالیت های معدنی نمی‌تواند چنین تخلفی صورت گیرد، زیرا بر حسب نوع مواد معدنی و محل معدن تصمیم‌گیری می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با بیان اینکه امضافروشی مهندسان معدن پدیده رواج یافته‌ای نیست و شایعه است، گفت: امسال تعداد پروانه‌های اکتشاف به دلیل سیاست‌های به‌کار گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت شدیدا کاهش یافته است، تا جایی که تعداد تقاضا و صدور پروانه‌های اکتشافی مانند سال‌های گذشته نبود. از دو سال پیش هم که کمیته‌های بررسی طرح‌ها را برقرار کردیم این تخلفات صورت نمی‌گیرد و اگر باشد جریمه‌های جدی برای متخلفان تعریف شده است.

او افزود: سازمان نظام مهندسی برای چنین تخلفاتی طبق قانون جریمه تعریف کرده است و به محضی که یک نفر از این تخلف شکایت کند، قضیه پیگیری می‌شود.

ناصرنیا افزود: در پروانه‌های بهره‌برداری افرادی که می‌خواهند فعالیت اقتصادی داشته باشند مجاز هستند و از این بابت مشکلی نداشته‌ایم ولی روند فعالیت‌ها در کمیته‌های بررسی طرح‌های اکتشافی استان‌ها بررسی می‌شود و اگر مشکلی بود رسیدگی خواهد شد.

پیش از این محمدجعفر صادقی‌پناه، رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن از رواج امضافروشی در بين مهندسان سازمان نظام مهندسی معدن خبر داده و خواستار این شده بود که افرادی باید در این سازمان به امور مربوطه مشغول شوند که تخصص لازم را داشته باشند باشد. او همچنین گفته بود: در حال حاضر در بین مهندسان سازمان نظام مهندسی پدیده امضا‌فروشی باب شده در صورتی که مهندسان معدن باید مهری که می‌زنند اعتبار لازم را داشته باشد.