کدخبر: ۱۱۱۲۷۱ لینک کوتاه

هیأت‌ایرانی به ریاست جهانگیری به بغداد سفر می‌کند

فرصت دوباره فتح بازار عراق / یحیی آل اسحاق: فرصت پیش رو بی نظیر است

همزمان با موضع گیری مقامات ایرانی و آمریکایی در باره پایان عمر داعش،بزرگ ترین هیأت اقتصادی ایرانی روز دو شنبه این هفته به ریاست اسحاق جهانگیری به بغداد سفر می کند

به گزارش اقتصادنیوزT همزمان با موضع گیری مقامات ایرانی و آمریکایی در باره پایان عمر داعش، بزرگ‌ترین هیأت اقتصادی ایرانی روز دو شنبه این هفته به ریاست اسحاق جهانگیری به بغداد سفر می‌کند. این هیأت قرار است در کنفرانسی در بغداد شرکت کند و همزمان، نمایشگاه محصولات ایرانی به مدت سه روز برپا خواهد بود.

به نظر می‌رسد ایران موضوع داعش را تمام شده تلقی می‌کند. این را می‌شود از اظهارنظرهای اخیر مقامات ایرانی متوجه شد. ضمن اینکه رئیس جمهور آمریکا نیز تأکید کرده که داعش به پایان خود رسیده است. به این ترتیب تجار ایرانی یک بار دیگر فرصت حضور در بازار عراق را پیدا می‌کنند. آن هم زمانی که مردم عراق به دلیل حمایت‌های آشکار و پنهان ترکیه از داعش، کالاهای ساخت این کشور را تحریم کرده‌اند.

دوشنبه این هفته هیأتی متشکل از چند مقام دولتی و تعداد قابل توجهی بازرگان بخش خصوصی همراه با معاون اول رئیس جمهور به بغداد سفر می‌کنند تا مجالی برای عرضه محصولات خود در بغداد پیدا کنند.

هیأت ایرانی قرار است دیدارهای مهمی با مقامات عراقی داشته باشد و در عین حال نمایشگاهی در بغداد به مدت سه روز دایر خواهد بود تا بازرگانان و صنتعگران ایرانی بتوانند محصولات خود را در معرض دید مردم عراق قرار دهند.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق که قرار است در این سفر معاون اول رئیس جمهور را همراهی کند، به اقتصاد نیوز گفت: فرصتی که پیش روی بخش خصوصی ایران قرار دارد بی‌نظیر است و با توجه به احترامی که مردم عراق در مقطع فعلی برای ایرانی‌ها قائل هستند، دیگر به هیچ کالایی علاقه نشان نمی‌دهند.

وی افزود: عراقی‌ها به دلایلی که همه می‌دانند، دیگر به کالای ترکی علاقه ندارند در مقابل به کالای ایرانی علاقه‌مند شده‌اند و امیدواریم با تمهیداتی که دولت به آن اشراف دارد، بتوانیم بازار عراق را به بزرگ‌ترین بازار صادراتی ایران تبدیل کنیم.

وزیر پیشین بازرگانی با اشاره به اینکه عراق به سمت ثبات و امنیت بیشتر می‌رود گفت: بدون شک این وضعیت پایدار نمی‌ماند و با توجه به ثبات سیاسی در عراق، این امیدواری وجود دارد که اقتصاد این کشور نیز روی آرامش را ببیند که در این صورت باید برای حضور در بازارهای این کشور برنامه ریزی مناسب داشته باشیم.

وی افزود: در همین زمینه بزرگ‌ترین هیأت تجاری و اقتصادی بخش خصوصی ایران به عراق سفر می‌کند که معاون اول رئیس جمهور در رأس این هیأت قرار دارد.