کدخبر: ۱۱۴۲۹۷ لینک کوتاه

در مرز باشماق مریوان

ورود تانکرهای حامل سوخت عراقی به ایران موقتا ممنوع شد

فرماندار مریوان گفت: ورود تانکرهای حامل سوخت کشور عراق از طریق مرز رسمی باشماق مریوان و همچنین تردد این تانکرها از امروز ۱۲ تا ۱۴ فروردین ممنوع است.

محمد فلاحی افزود: به منظور تامین رفاه و آسایش مسافران نوروزی در سفر به استان کردستان، تردد تانکرهای عراقی از ساعت یک بامداد 12 تا 14 فروردین ممنوع است.

تردد انواع تریلر و کامیون ایرانی نیز به استثنای تانکرهای حامل مواد سوختی و فاسد شدنی در راه های سنندج - دیواندره، سقز - بانه و سنندج - سروآباد - مریوان از ساعت هفت صبح تا ساعت 24 روزهای 27، 28 و 29 اسفند 93 ممنوع بود و همچنین این ممنوعیت در روزهای 12، 13و 14 فروردین نیز اعمال می شود.

تانکرهای سوخت عراقی که از چند سال پیش از طریق مرز رسمی باشماق، بعد از عبور از جاده های استان کردستان، وارد کشور می شوند جاده های باریک و غیر استاندارد استان را با ترافیک مواجه کرده اند و در تعطیلات نوروز هر سال برای رفاه مسافران، محدودیت های ترافیکی در راه های استان اعمال می شود.

مرز باشماق مریوان از سال 85 به مرز رسمی تبدیل شد و پس از آن جاده های استان پر از کامیون های ترانزیتی و تانکرهای سوخت رسان عراقی شد که به گفته مردم و مسوولان، جاده های استان کشش تردد این حجم از تانکرها را ندارند و اعمال محدودیت های ترافیکی در روزهای شلوغ سال مورد نیاز است.

تانکرهای حامل سوخت از طریق مرز رسمی باشماق مریوان مواد خام نفتی و مازوت به کشورمان وارد می کنند و تحویل پالایشگاه های نفتی در شهرهای جنوبی و غربی کشور می دهند.

بر اساس آمارهای موجود روزانه حدود 400 تا 800 تانکر عراقی در مسیرهای مختلف استان کردستان تردد می کنند که با توجه به وضعیت نامناسب جاده های استان، آمار بالایی است و منجر به شلوغی جاده ها شده است.

استان کردستان با دارا بودن جاذبه های طبیعی و تاریخی و همچنین داشتن 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و وجود بازارچه های مرزی و تجاری یکی از مقصدهای گردشگری محسوب می شود.

منبع: ایرنا