کدخبر: ۱۱۴۶۴۱ لینک کوتاه

در گفت‌‌وگوهای اقتصادنیوز بررسی شد:

پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی/ملات مسکن گران می‌شود یا ارزان؟

به گفته بسیاری از کارشناسان فروش مصالح ساختمانی، از آنجا که مصالح ساختمانی در داخل تولید می‌شوند، توافق میان ایران و گروه ۱+۵ تاثیر مستقیم بر روی قیمت مصالح ندارد و تنها بازار مسکن است که امکان دارد از مذاکرات تاثیر بپذیرد.

ساره ناصری: با توجه به توافقات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 بسیاری از مردم انتظار این را دارند که پس از برداشتن تحریم‌ها، قیمت بیشتر اقلام در ایران سیر نزولی پیدا کند، اما آیا در بخش مصالح ساختمانی هم همین طور است؟

به گفته یکی از کارشناسان فروش سیمان، با توجه به اینکه ایران در تولید سیمان بسیار قوی و حتی یکی از کشورهای صادرکننده محسوب می‌شود و هیچ‌گونه واردات سیمان به کشور انجام نمی‌گیرد، بنابراین مذاکرات هیچ‌گونه تاثیری در قیمت این محصول ساختمانی ندارد.

وی در ادامه گفت: هنوز قیمت‌ مصالح ساختمانی در سال 94 مشخص نشده، اما پیش‌بینی من این است که قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی دیگر از فروشندگان محصولات ساختمانی بیان کرد: به دلیل آنکه تولید محصولات ساختمانی به ویژه سیمان، از احتیاجات ما بسیار فراتر است، دیگر دلیلی برای وارد کردن مصالح ساختمانی نداریم و حتی به میزان بسیار زیاد از این مصالح را به کشورهای دیگر صادر می‌کنیم، بنابراین به دلیل آنکه هیچ‌گونه وارداتی صورت نمی‌گیرد، برداشتن تحریم‌ها در قیمت مصالح ساختمانی بی‌تاثیر است.

این فروشنده در مورد قیمت‌های سال 94 هم گفت: هنوز قیمت مصالح در مقایسه با سال گذشته تغییر نکرده است، اما طبق قانون هر ساله، قیمت‌ها به دلیل مالیات بر ارزش افزوده، یک درصد زیاد می‌شود.

یکی دیگر از فعالان بازار فروش مصالح ساختمانی نیز به اقتصادنیوز گفت: با توجه به اینکه کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های مصالح ساختمانی است، نیازی به واردات ندارد، اما به دلایل مختلفی همچون توقف صادرات مصالح به کشورهای دیگری همچون عراق و کاهش ساخت و ساز در ایران قیمت مصالح در این چند سال اخیر کاهش زیادی یافته و با این روند رکود مسکن، ممکن است در این سال کاهش بیشتری نیز پیدا کند.

او در رابطه با تاثیر توافق میان ایران و کشورهای گروه 1+5 در قیمت مصالح ساختمانی بیان کرد: اگر این توافق بر روی ساخت‌وساز مسکن تاثیر بگذارد و این بازار را رونق دهد و خرید و فروش مسکن بیشتر شود، قیمت مصالح نیز تا یک سال آینده افزایش می‌یابد.