کدخبر: ۱۱۴۶۷۵ لینک کوتاه

معاون سازمان صنایع کوچک اعلام کرد :

سهم خاورمیانه از سرمایه‌گذاری خارجی

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: در سال گذشته حجم سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه تنها ۰.۲ درصد بوده و این درحالی است که کشور ما پتانسیل بسیار بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد که توافق میان ایران و ۱+۵ و لغو تحریم‌ها می‌تواند با پیدا کردن بازارهای جهانی و جذب سرمایه‌گذار خارجی رونق اقتصادی را تسهیل کند.

فرشاد مقیمی با اشاره به تاثیرات مذاکرات لوزان و اجرای احتمالی توافق از تیر ماه اظهار کرد: زمانی که ظرفیت در کارخانه‌های تولیدی کاهش پیدا کند قیمت تمام شده افزایش می‌یابد در نتیجه تولید از رقابت پذیری خارج می شود؛ بنابراین یکی از موضوعات اصلی این است که در برخی موارد بازار داخلی کفاف نمی دهد و باید نگاه‌مان به بازار بین المللی باشد.

وی با بیان اینکه بهبود روابط سیاست خارجی ایران و توافق با قدرت های دنیا می تواند دسترسی تولیدکنندگان ما به بازار جهانی را تسهیل کند، گفت: از سوی دیگر با برداشته شدن تحریمها حداقل در یک بازه 10 ساله اطمینان در سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد می شود.

معاون برنامهریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان این‌که در سال 2013 حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دنیا 1450 میلیارد دلار بوده است، اظهار کرد: از این مبلغ 754 میلیارد دلار آن تنها در کشور چین بوده است در حالی که حجم سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه تنها 0.2 درصد از کل حجم سرمایه‌گذاری را شامل می شود.

مقیمی ادامه داد: حجم پایین سرمایه‌گذاری خارجی در خاورمیانه درحالی است که کشور ما پتانسیل بسیار بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد.

وی با بیان اینکه رفع تحریم ها می تواند به رونق در وضعیت اقتصادی کشور کمک کند، گفت: البته اینگونه نیست که فقط رفع تحریم ها بتواند در کشور رونق ایجاد کند اما این موضوع رونق اقتصادی را تسهیل خواهد کرد.

معاون برنامهریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه از بین رفتن محدودیت‌های صنعتی در زمینه بین المللی می تواند به انتقال تکنولوژی و نوسازی و بازسازی صنایع کشور کمک کند، گفت: امکان تامین مواد اولیه نیز برای تولیدکنندگان ساده تر خواهد شد و علاوه بر این امکان انتقال دانش فنی و پیدا کردن بازارهای بهتر فروش فراهم می شود.

مقیمی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سال جاری هدف اصلی را تقویت تولید داخلی و به طور مشخص حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط عنوان کردند، گفت: البته مباحث دیگری از جمله کاهش خام فروشی، مبارزه با قاچاق، افزایش سرمایه‌گذاری و... نیز در این سخنان وجود داشت اما اگر ما بخواهیم در این زمینه‌ها موفق باشیم باید توجه بیشتری به بنگاه‌های کوچک و متوسط داشته باشیم.

وی افزود: این بنگاهها اشتغالزا هستند و سرمایه های مردم را درگیر خواهند کرد چرا که مردم توان سرمایه‌گذاری‌های سنگین را ندارند.

معاون برنامهریزی و اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان اینکه عوامل مستقیم و غیر مستقیم زیادی روی تولید حاشیهسازی کرده و مانع افزایش تولید می شوند، گفت: در سال گذشته در نهایت لایحه رفع موانع تولید به تصویب رسید و شاید بسیاری از موضوعات حساس در آن لایحه حل شد.

منبع:ایسنا