کدخبر: ۱۱۵۵۹۱ لینک کوتاه

شگرد جدید ایران در تجارت/ایران و ونزوئلا بدون پول مبادله خواهند کرد

در حالی که ایران در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها امکان نقل و انتقالات پولی را ندارد، همواره به دنبال راهکارهایی برای تجارت بیشتر بوده است.اخیرا نیز رئیس سازمان توسعه تجارت از تهاتر کالا به کالای ایران و ونزوئلا خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، انسان‌های اولیه خود به تنهایی قادر بودند نیازهای خود را از طریق تلاش‌های فردی خود نظیر شکار و تولید تامیین کنند اما رفته رفته در جوامع نخستین با پیچیده‌تر شدن نیازهای بشر دیگر امکان رفع نیاز‌ها صرفا از طریق تولیدات فردی ممکن نبود. بنابراین افراد بدون در نظر گرفتن ارزش کالا‌ها به تها‌تر کالاهای مورد نیاز خود پرداختند. تها‌تر کالا تا زمانی ادامه پیدا کرد که هنوز پول در معاملات جایگاهی نداشت.

هرچند تها‌تر کالا شیوه‌ای برای رفع نیاز بشر در جوامع اولیه بوده است اما هنوز به عنوان روشی اقتصادی برای رفع نیاز البته به شکل مدرن آن کاربرد دارد. در ایالات متحده متحده آمریکا  500 هزار کسب‌وکار به طور فعال از معاملات سازماندهی شده به عنوان مکمل معاملات نقدی خود استفاده می‌کنند. با عضو شدن در این بازارهای تهاتری، شرکت‌ها می‌توانند خرید کالا‌ها و خدمات مورد نیاز خود را از طریق فروش محصولات و خدمات مازاد خود تامین مالی کنند.

اما جایگاه تها‌تر کالا امروزه در مبادلات پیچیده جهانی چیست؟ آیا هنوز کشور‌ها می‌توانند بدون جابه‌جا کردن پول و مبادلات مالی و بانکی به رفع نیازهای خود بپرداند؟
به اعتقاد بسیاری از کار‌شناسان و فعالان اقتصادی در زمانی که اقتصاد کشوری نظیر ایران در شرایط تحریم به سر می‌برند، ناگزیرند به مبادله تجاری به صورت کالا به کالا حرکت کنند. در همین راستا است که به تازگی ولی‌الله افخمی، رئیس سازمان توسعه تجارت از تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی دعوت به تها‌تر کالا با کشور ونزوئلا کرده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در حالی از تها‌تر کالا با ونزوئلا حرف می‌زند که به اعتقاد بسیاری از کار‌شناسان از جمله رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران، انجام این نوع مبادلات در روابط تجاری بین دو کشور سخت به نظر می‌رسد و واژه تها‌تر سهوا به جای مبادله به کار می‌رود.

علی شمس اردکانی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با بیان اینکه تها‌تر اصولا یک تجارت اولیه است، بیان کرد: قبل از اینکه در مبادلات بین‌الملل پول شکل بگیرد انسان‌ها و جوامع با هم تها‌تر می‌کردند.

وی ادامه داد: این موضوع در دیه هم وجود دارد به این معنی که در پرداخت دیه می‌توان به جای پول نقد از معادل شتر و گوسفند استفاده کرد.

اردکانی با بیان اینکه گاهی سود ناشی از تها‌تر بیش از سود در مبادلات پولی و به شکل مدرن است، گفت: نمی‌توان گفت تها‌تر در اقتصاد امروز خوب است یا بد ولی کشوری که به تها‌تر نیاز دارد و مجبور است تها‌تر کند ضرر می‌کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تها‌تر معمولا فساد‌آور هم است، تصریح کرد: همچنین در مورد اسناد هم مشکلاتی به وجود می‌آید. در مبادلات مالی و پولی اسناد حمل‌ونقل بین‌المللی از سوی بانک‌های عامل به سند مالی تبدیل می‌شود ولی چون در تها‌تر بانک‌ها نقشی ندارند بارنامه‌های آنها سند مالی به حساب نمی‌آید.

اردکانی ادامه داد: به همین دلیل است که در مبادلات تهاتری دو طرف به راحتی می‌توانند سر هم‌دیگر کلاه بگذارند.

وی یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی که ایران امکان جابه‌جایی پول را نداشت و مجبور به تها‌تر بود به کرات رخ می‌داد که در کانتینر‌ها به جای کالا چوب و سنگ قرار می‌دادند.