کدخبر: ۱۱۵۶۳۷ لینک کوتاه

برنامه کشتیرانی برای معرفی و عرضه اولیه یک شرکت جدید/مذاکره با اروپایی‌ها

مدیر عامل کشتیرانی ایران از برنامه معرفی شرکت ۱۶۶ میلیارد تومانی کشتیرانی جنوب - خط ایران در هفتم اردیبهشت ماه و عرضه اولیه سهام به شرط بهبود شرایط بازار سهام و مذاکره با چند شرکت خارجی خبر داد.

محمدحسین داجمر در رابطه با شرکت کشتیرانی جنوب - خط ایران که با سرمایه اسمی ۱۶۶ میلیارد تومانی و نماد "حجنوب " در بازار اول فرابورس درج و آماده عرضه اولیه سهام شده ، اظهار  کرد: طبق هماهنگی هایی، قرار است روز دوشنبه 7 اردیبشهت جلسه معارفه این شرکت برگزار شود تا درصورت بهبود شرایط بازار سهام و نظر مسئولان مربوطه ، عرضه اولیه آن در ماه آینده انجام شود.

وی در واکنش به این سئوال که کشتیرانی جنوب - خط ایران دارای چه ویژگی هایی است ، به بورس پرس توضیح داد: این شرکت اپراتور محور و ترمینال دار است که قراردادهایی در بندرهای امام و خرمشهر و مرکز لجستیک بندرعباس و همچنین عسلویه دارد. همچنین در صورت نهایی شدن قرار داد با راه آهن، این پروژه به شرکت کشتیرانی جنوب - خط ایران داده خواهد شد.

این مقام مسئول در رابطه با نوسان قیمت سهام شرکت 1.63 هزار میلیارد تومانی کشتیرانی ایران و آخرین وضعیت مذاکره با طرف های خارجی هم گفت: نوسان سهام این شرکت ناشی از تاثیرات روانی است. وگرنه سودآوری و برنامه های در جریان و آتی کشتیرانی در شرایط مناسبی قرار دارد و درصورت لغو تحریم ها هم بهتر از گذشته خواهد شد.

داجمر ادامه داد: مذاکره با طرف های خارجی از طریق نمایندگان شرکت در دیگر کشورها ادامه دارد و تاکنون متقاضیان متعددی در اروپا خواهان برقراری ارتباط خط کشتیرانی اورپا و مشارکت با شرکت کشتیرانی ایران شده اند.در این رابطه هم برنامه های تعریف شده تا با نهایی شدن لغو تحریم ها ، عملیاتی شوند.

 شرکت کشتیرانی جنوب - خط ایران که از سال 1345 تاسیس و 26 آذر سال گذشته نزد سازمان بورس ثبت شده در فرابورس درج نام شد تا طی هفته های آینده با نظر سهامدار عمده و مسئولان بازار سرمایه شاهد عرضه اولیه شود.این شرکت دارای سال مالی 31 شهریور با نماد "حجنوب" به عنوان چهل و نهمین شرکت در بازار اول فرابورس در گروه حمل و نقل ، انبار داری و ارتباطات و در زیر گروه حمل و نقل دریایی درج نماد شده است.

سهامدار عمده "حجنوب" شرکت کشتیرانی ایران با مالکیت حدود 90 درصدی است. این شرکت با سرمایه 161 میلیارد تومانی سود هر سهم سال گذشته را 9 تومان پیش بینی کرده است. همچنین طبق تصمیمات مجمع فوق العاده فروردین سال گذشته ، سرمایه 61.5 میلیارد تومانی شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارائی های ثابت ( زمین و ساختمان) به 166 میلیارد تومان افزایش و در 27 مرداد 93 به ثبت رسیده است.

این شرکت با برخورداری از 750 نفر پرسنل رسمی در زمینه خدمات دریایی و کشتیرانی در تهران و 4 بندر اصلی جنوبی ایران ( بندرعباس، بندر امام خمینی، بندر خرمشهر و عسلویه) فعال بوده و در زمینه عملیات انبارداری و خدمات جانبی در ترمینال اختصاصی کانتینر شرکت در بندر شهید رجایی، عملیات استریپ و استاف سالیانه قریب به 100هزار TEU کانتینر در بنادر جنوبی ایران، سرمایه گذاری ، مشارکت و انجام خدمات لجستیک و ترمینال داری، بهینه کردن هزینه های خدماتی و بوروکراسی اداری در جهت ترغیب صادر کنندگان به استفاده از خدمات مذکور، مدیریت و انجام کلیه امور عملیات و خدمات بندری در بندر خدماتی پارس( عسلویه) مشغول ارائه خدمات است.

سرمایه گذاری در زیرساخت ، تجهیزات بندری و مدیریت راهبری بندر خدماتی پارس از دیگر فعالیت هایی است که از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در قراردادی 15 ساله با پیش بینی تمدید در چند دوره پنج ساله و با سرمایه گذاری بیش از 450 میلیارد ریال به این شرکت واگذار شده است.

منبع: فودپرس