کدخبر: ۱۱۶۰۱۳ لینک کوتاه

معادن طلا و مس زیر ذره‌بین شرکت‌های معدنی چین

با توجه به کندی رشد اقتصادی و افت قیمت‌های کالا، شرکت‌های معدنی چینی در ادغام و خرید شرکت‌های خارجی محتاطانه عمل می‌کنند.

یک تحلیل‌گر می‌گوید اگر فکر می‌کنید قیمت‌های کالا در بلندمدت افزایش پیدا خواهد کرد پس زمان خرید فرا رسیده است.

در 18 ماه گذشته با کاهش قیمت کالا موجب شده است که بسیاری از شرکت‌های کوچک در شرایط بحرانی قرار گیرند. در سال 2007 ارزش معاملات مربوط به خرید و فروش یا ادغام شرکت‌های معدنی به 103 میلیارد دلار رسید اما همین رقم در سال 2013 فقط 12 میلیارد دلار بود.

بر اساس گزارشی از سایت چایناماینینگ، در نیمه نخست سال 2014، حدود 117 معامله در بخش معدن انجام شده است که ارزش کل آن با 56 درصد افزایش نسبت به سال قبل آن به 13.2 میلیارد دلار رسید. زمانی که شرایط شرکت‌های معدنی کوچک سخت‌تر شود، احتمالا به هر قیمتی حاضر به فروش می‌شوند.

با توجه به این شرایط شرکت‌های چینی در رابطه با خرید و ادغام در خارج محتاطانه‌تر عمل خواهند کرد. چین سرمایه‌گذاری بلندمدتی را در بخش معادن انجام داده است که به نظر می‌رسد بیهوده بوده است.

ناموفق بودن حدود 80 درصد معاملات معدنی شرکت‌های چینی در خارج باعث شده که این کشور از سرمایه‌گذاری معدنی درکشورهای آفریقایی، آمریکای جنوبی و خاورمیانه امتناع ورزد.

در آینده شرکت‌های چینی عمدتا به سمت خرید معادن طلا و مس روی خواهند آورد. بر خلاف بسیاری از معاملات کوچک در گذشته‌، شرکت‌های چینی بر روی معاملات بزرگ تمرکز خواهند داشت.

در ماه آوریل سال 2014 کنسرسیوم چینی معدن مس پرو را از گلنکور اکستراتا به مبلغ 5.85 میلیارد دلار خرید. در سطح جهانی بخش‌های متعددی در صنعت معدن وجود دارد مانند مس، روی، سرب، طلا و زغال کک‌شو که دارای توان بالقوه است

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی ایمیدرو