کدخبر: ۱۱۶۰۱۵ لینک کوتاه

افزایش واردات نفت چین از ایران در ماه مارس

واردات نفت چین از ایران در ماه گذشته میلادی (مارس) به شکل کم سابقه‌ای با ۱۵ درصد افزایش از مرز ۶۳۰ هزار بشکه در روز گذشت.

اداره کل گمرک چین در گزارشی اعلام کرد که این کشور ماه مارس (اسفند - فروردین) امسال از ایران روزانه 638 هزار و 600 بشکه نفت وارد کرده است که به نسبت یک سال قبل از آن 15 درصد رشد نشان می دهد.

با این حساب چین در ماه مارس دو میلیون و 710 هزار تن نفت از ایران وارد کرده است.

این در شرایطی است که بیشترین رکورد چین در واردات نفت در سال 2014 میلادی بود که به 555 هزار بشکه واردات از ایران رسید.

پیشتر اعلام شده بود که شرکت های نفتی دو کشور برای صادرات بیشتر نفت خام به چین به توافق رسیده اند و شرکت دولتی «جوهای جنرونگ» چین امسال خرید خود از ایران را افزایش خواهد داد.

پیش‌بینی می‌شود که واردات نفت چین از ایران در سال جاری میلادی حتی به 660 هزار بشکه در روز هم برسد.

شرکت‌های نفتی چین در حال تجدید نظر در قراردادهای خرید از ایران برای افزایش واردات و سرمایه گذاری در بازار نفت و گاز ایران هستند.

داده‌ها حاکی است که واردات ماه مارس (اسفند - فروردین) از ایران 20 درصد از فوریه (بهمن - اسفند) بیشتر بوده و بالاترین رقم واردات نفت چین از ایران از ماه می (اردیبهشت - خرداد) سال گذشته است.

چین در ماه گذشته میلادی (مارس) روزانه 952 هزار بشکه نفت از عربستان و نزدیک به 690 هزار بشکه نفت از روسیه وارد کرد که اولین و دومین صادر کننده نفت به این کشور هستند. روسیه سال گذشته پس از عربستان و آنگولا به سومین صادر کننده بزرگ نفت به چین تبدیل شده است.

با این حال چین همچنان بزرگترین خریدار نفت خام ایران محسوب می‌شود.

منبع:ایرنا