کدخبر: ۱۱۶۵۷۵ لینک کوتاه

پیش‌بینی رئیس اتحادیه املاک تهران از بازار مسکن؛

اجاره بهاء مسکن کمتر از ۱۰ درصد افزایش می‌یابد/اردیبهشت اوج معاملات مسکن است

رئیس اتحادیه املاک تهران عنوان کرد: بازار بهار بازاری آرام و توام با آرامش پیش‌بینی ‌می‌شود و حتی برای بخش اجاره نیز ظرفیت‌های اندکی برای افزایش وجود دارد. به نظر می‌رسد افزایش اجاره‌بها کمتر از تورم و حتی کمتر از ۱۰ درصد باشد. 

حسام عقبایی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره پیش‌بینی خود از بازار مسکن در سال جاری، با اشاره به تفاهم‌نامه ایران در لوزان در فروردین‎ ماه امسال اظهار کرد: نتیجه مذاکرات تاثیر کوتاه‌مدت بر بازار مسکن ندارد. بنابراین نباید انتظار اثرگذاری زودهنگام بر بازار را داشت و گفت یک شبه بازار مسکن از رکود خارج می‌شود و رونق می‌گیرد. به این مفهوم که تاثیر و نتیجه مذاکرات بر بازار مسکن تا شش ماه آینده مشخص می‌شود و اکنون برای پیش‌بینی و تصمیم‌گیری زود است. چرا که اثرگذاری در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.

وی افزود:البته این اتفاقات تا حدودی می‌تواند بر این بازار بزرگ که 200 صنعت و 1200 شغل را دربر می‌گیرد تاثیرگذار باشد و هریک را با رونق همراه کند. اما اینکه گفته شود این مناقشات بین‌المللی بازار داخلی را تا چه اندازه تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیار زود است. بنابراین تنها می‌توان بازار مسکن در بهار را پیش‌بینی کرد.

عقبایی گفت: با توجه به تجربه سال‌های گذشته و درهم‌آمیخته شدن با نتیجه مذاکرات به نظر می‌رسد بازار مسکن در بهار با رونق معاملات همراه می‌شود اما هیچ افزایش قیمتی نخواهد داشت، به گونه‌ای که در اردیبهشت‌ماه همچون سال‌های دیگر اوج معاملات مسکن رقم زده شود. همان‌گونه که در پیش‌بینی‌های پیش از سال اشاره کردم بهار مسکن در راه است و بهار امسال بازار مسکن رکود سخت را پشت سر می‌گذارد و رونق می‌گیرد.

به گفته وی، قطعاً نتیجه مذاکرات هسته‎ای بر بازار مسکن بی‌تاثیر نیست. اما بازار مسکن به شش ماه زمان نیاز دارد و تا شش ماه دیگر نمی‌توان گفت این بازار به کدام سمت و سو می‌رود.

وی ادامه داد: پیش‌بینی من این است که در سال 1394 و با توجه به اینکه از خردادماه نقل و انتقالات به اوج خود می‌رسد بازار با افزایش قیمت و شوک قیمتی همراه نمی‌شود.

رئیس اتحادیه املاک تهران بیان کرد: می‌توان گفت بازار مسکن در اردیبهشت و خرداد ماه بدون افزایش قیمت اما پر‌رونق رقم خواهد خورد. به طور طبیعی اگر بازار بهار مناسب باشد می‌توان بازار تابستان را به خوبی مدیریت و پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی وضعیت اجاره‌بهای مسکن
وی تاکید کرد: بازار بهار بازاری آرام و توام با آرامش پیش‌بینی ‌می‌شود و حتی برای بخش اجاره نیز ظرفیت‌های اندکی برای افزایش وجود دارد. به نظر می‌رسد افزایش اجاره‌بها کمتر از تورم و حتی کمتر از 10 درصد باشد. بنابراین به نظر نمی‌رسد ظرفیت افزایش اجاره‌بها در شهرها و روستاها بیشتر شود.

به گفته عقبایی،‌تاثیر مذاکرات آن‌چنان مستقیم و شوک‌آور نخواهد بود. چرا که بازار مسکن نیازمند زمان خواهد بود و حداکثر اثرگذاری که می‌تواند داشته باشد این است که بتواند رونقی در بازار ایجاد کند و این رونق بتواند به سمت و سویی برود که کنترل و ثبات قیمت را به ارمغان آورد.

وی اضافه کرد: نیمه دوم سال گذشته بازار مسکن با رشد معاملات همراه شد که پیش‌بینی این رشد برای امسال هم شده است.تاثیر مذاکرات آنچنان مستقیم و شوک‌آور نخواهد بود. چرا که بازار مسکن نیازمند زمان خواهد بود و حداکثر اثرگذاری که می‌تواند داشته باشد این است که بتواند رونقی در بازار ایجاد کند.

اخبار مرتبط:
پیش‌بینی واکنش بازار مسکن به کاهش نرخ سود بانکی

تا نیمه اول امسال بازار مسکن تکان نمی‌خورد

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن در سال 94